KRONIKA SPOLEČNÝCH AKCÍ KLUBU PŘÁTEL ROZHLEDEN

KRONIKA AKCÍ 2023

115. setkání KPR – Autovýlet do Německa – Jena a okolí

sobota 2. – neděle 3. září 2023

       Dvoudenní automobilový výlet do Německa – Jena a okolí.

Společné FOTKY + ZÁPIS


114. setkání KPR – Viva Schengen 12 – Polsko – Krakov a okolí

sobota 6. – pondělí 8. května 2023

       Třídenní autobusový zájezd do Polska – Gliwice, Zabrze, Chorzów, Kraków a okolí, solný důl Wielicka, atd.

FOTO z akce Dana + ZÁPIS – bude později + OBRÁZKY s popisky


113. setkání KPR – 14. členská schůze v Olomouci

sobota 15. dubna 2023

       V olomouckém hotelu Flora se dne 15.4. za hojné účasti, podpořená ještě plnými mocemi členů, kteří se nemohli dostavit, konala členská schůze KPR. Zápis z jednání je již uložena na našem webu a odkaz na něj máte i na první stránce Rozhlednáře. Doporučujeme všem členům si jej pročíst, aby jim neunikly žádné závažné informace z jednání.

       Součástí programu bylo i několik velmi zajímavých bonusových výhledů. V 9:00 byl pro zájemce odjezd auty od hl. nádraží na Svatý Kopeček, na dohodnutou návštěvu rozhledny v ZOO (128 schodů za vstupné jako pro školní skupinu). Vykouklo i sluníčko a nálada byla hned lepší. Poté návrat do Olomouce a od 10:30 plánovaná členská schůze v 10. patře hotelu Flora s vyhlídkami na město. Po společném obědě byl sraz ve 14:30 před orlojem radnice Olomouc, kam si pro nás přišla průvodkyně z IC, aby nás doprovodila na radnici, její věž (207 schodů) a do kaple uvnitř sloupu Nejsvětější trojice (UNESCO). Na náměstí byl ale hrozný mumraj lidí, protože zde probíhal Tvarůžkový festival. V 16:00 nás čekal výstup na věž katedrály (Dómu) sv. Václava do výšky 81 m po 448 schodech. Uff! Výhled byl ale monumentální – daleká viditelnost po dešti se sluníčkem. Pak, kdo nestihl, mohl ještě do 18 hod. navštívit Svatomořickou věž kostela (208 schodů) s krásným výhledem na radnici a celé město. Poté už jen procházka po velmi hlučném Festivalu tvarůžků a přesun do domluvené pivnice Doga, kde se nás nakonec sešlo 14. Popili, pojedli a podiskutovali jsme a poté se rozešli po přechodných „bydlištích“.

Zápis z členské schůze + pár fotek (Jarda, Alena, Zdeněk)


112. setkání KPR – Víkend s rozhlednami Lipska

sobota+neděle 4.-5. března 2023

Doprava na akci byla tentokrát ponechána na individuálním zajištění, sešli jsme se až na autobusovém nádraží v Lipsku – 6 „flixbusáků“ a 3 autaři. Podařilo se navštívit všech 7 plánovaných vyhlídkových staveb a 1 pidirozhlednu. Lákadlem a silným zážitkem byl Völkerschlachtdenkmal – Památník Bitvy národů postavený jako oslava porážky Napoleona a velikosti Německa. V centru města jsme pak vyjeli výtahem na terasu mrakodrapu City-Hochhaus postaveném na přelomu 60. a 70. let. Díky ochotě a znalosti němčiny Honzy H. jsme měli dohodnuty individuální výstupy na 2 městské věže s hodinovým výkladem: zvonici kostela sv. Mikuláše (Nikolaikirche) a věž Nové radnice, která je svou výškou věže 114,7 m nejvyšší radniční budovou v Německu.
V programu byly i 3 skutečné rozhledny, všechny v dosahu tramvajových linek: kývající se trojúhelníková kovová Rosentalturm ve stejnojmenném parku nedaleko ZOO, 35 metrová Bistumshöhe na jihozápadním okraji jezera Cospudenersee, která je postavena v podobném stylu jako Akátová věž na Výhonu, a betonová Bismarckturm ve čtvrti Lützschena-Stahmeln stojící na konci lipové aleje již v lukách za městem. Z jejího ochozu jsme pozorovali přistávání žlutých letadel DHL na nedaleké letiště (Lipzig-Halle). Termín akce byl stanoven na první březnový víkend právě s ohledem na otvíračku této věže.
Bizardním zážitkem bylo hledání 3 malých rozhledniček ve čtvrť Leipzig Plagwitz, kde jsme spali, uvedených v mapách.cz v zarostlém území bývalého vlakového nádraží. Z první zbyl jen betonový rantl, z poslední ohořelé torzo vyhlídkové stavby, ale ta prostřední dosud stojí, tak nám udělala radost.
V centru jsme si pak prohlídli ještě další zajímavé stavby jako moderní prosklenou studentskou kolej Paulinum, kostel sv. Tomáše (Thomaskirche), Starou radnici, pasáže starého obchodního centra Speck Hof a ohromnou budovu Hlavního nádraží. Oba dny jsme strávili ve městě a nejbližším okolí, a tak někteří využili možnosti se porůznu odpojovat a připojovat a udělali si z části vlastní program. Povedlo se i ubytování. Malý penzion s několika pokoji jsme měli jen pro sebe a sdílená velmi dobře vybavená kuchyňka posoužila k večernímu posezení. Počasí bylo studené, jen pár stupňů nad nulou, nicméně jsme se téměř vyhnuli dešti, který byl předpovídán, zažili i slunce, vítr a trochu sněhu. Dohlednost byla též velmi slušná, tak naše rozhledářská srdce odjížděla nanejvýš spokojena.

FOTO z akce Dana + text a organizace výletu Petra


111. setkání KPR – Novoroční vycházka – Točná, kopec Čihadlo, letecké muzeum, vyhlídky

sobota 7. ledna 2023

FOTO z akce – textově bude doplněno brzo


Archiv akcí Klubu přátel rozhleden

Kronika akcí 2022

Kronika akcí 2021

Kronika akcí 2020

Kronika akcí 2019

Kronika akcí 2018

Kronika akcí 2017

Kronika akcí 2016

Kronika akcí 2015

Kronika akcí 2014

Kronika akcí 2013

Kronika akcí 2012

Kronika akcí 2011

Kronika akcí 2010

Kronika akcí 2008 – 2009

Pražské vycházky 2009-2011

Pražské vycházky 2012-2019

Pražská panoramata 2010-2011