KRONIKA pražských vycházek PRAŽSKÁ PANORAMATA 2011

V úvodu této části kroniky bych chtěl uvést jen to, že se nám trochu prolínají Pražské vycházky s Pražskými panoramaty. Je to zapříčiněno pouze názvem akce, ale ty jsou jinak srovnány chronologicky – postupně podle data uskutečnění. Pražské vycházky č. 0 až 26 jsou původní a číslování muselo být zachováno vzhledem k návaznosti na jiné webové stránky. Pražským panoramatům zůstávají původní čísla 0 až 10, a jsou uvedeny pouze zde.


Pražská panoramata č. 10 – Střecha České akademie věd – adventní rozhlížení

čtvrtek 1. prosince 2011

Nebudu se tajit tím, že nápad na akci na střeše České akademie věd (ČAV) byl motivován snahou dostat se postupně i na ostatní objekty této instituce v Praze, především na známý ochoz s věžičkou uprostřed Václaváku na Wiehlově domě (na posledním snímku) a do horních partií domu v Hybernské. V rámci Týdne vědy a techniky v říjnu se mi podařilo dostat se samotné na střechu ČAV a objednala akci pro KPR. Tyto akce nejsou nijak omezeny, jak se píše na webu KPR, provozovatelé jen chtějí obvykle vědět, kolik lidí asi přijde, což je pochopitelné. Tentokrát nás bylo 8, což se vzhledem k následným objektům ukázalo optimální. Měli jsme štěstí (navzdory předpovědi se vypršelo dne předem), za mokra by chůze po šikmé střeše nebyla možná. Celá atmosféra na střeše, včetně vynikajícího průvodce, byla vynikající a nakonec jsme zcela mimo program absolvovali i chůzi po nádherném točitém schodišti, prohlídku zajímavých partií budovy a viděli i obě výstavy (na zahradě i ve výstavní síni). Leccos z toho bylo pro rozhlednáře velmi zajímavé. Rozdala jsem před začátkem malý kvíz ohledně přísloví, uvidíme jak se tentokrát rozhlednáři pochlapí – zatím se ozvala jen Olina. Přesunuli jsme se na Betlémské náměstí a vzhledem k tomu, že jsem již předtím byla na výstavě v podzemí Betlémské kaple a s organizátory se znám, vzala jsme všechny bez nutnosti vstupného jen se juknout a nafotit „podzemní a podvodní“ rozhlednu včetně jejího popsaného panoramatu výhledů. Při odchodu jsme potkali pana architekta výstavy, a jelikož se dobře známe, vyloženě nás „nahnal zpět na rozhlednu“, neboť někteří přiznali, že nenašli Luzný a Matterhorn. Za obrovského veselí jsme opět „vystoupali“: na plošinu, rozhlédli se a dali si s panem šéfem medovinu. Následoval přesun do Sálu architektů, kde nás očekával vždy vděčný a spokojený účastník Pražských panoramat Vláďa Valach. Rozhlédli jsme se z oken, prohlédli si výstavu fotografií a směřovali na 18. hodinu na vernisáž do ČC v Rytířské ulici, týkající se akademika Wichterleho. Přítomna byla řada celebrit, zaujala mne především paní Wichterlová. Odtud jsme se přesunuli „ke žlabu“, tedy poseděli, pojedli, popili a naplánovali další akce.                                                                                                (akce a text Helena H., text a foto – Rozhlednář č.22/2011).


Pražská panoramata č. 9 – Hotel U Prince + býv. VD Družba

čtvrtek 3. listopadu 2011

Všechno bylo nakonec jinak, a zřejmě i lépe. Sraz jsme měli před Staroměstskou radnicí v 17:15. Já přišla o chvilku dřív, a tak jsem měla možnost, spolu s davem přihlížejících turistů, po nějakém čase opět shlédnout orloj v akci; i za tmy je to pěkný zážitek. Postupně jsme se sešli v počtu 7 lidí. Helena nás chtěla zavést do Sálu architektů ve 4. patře na Staroměstské radnici. Jsou zde pořádány výstavy, je na ně vstup zdarma. Díky novému uspořádání prostor s okny je zde prý zajímavý výhled. Když jsme se sešli všichni, zjistili jsme, že bohužel je sál právě dnes uzavřen z důvodu instalace nové výstavy o fotografiích Prahy. Helena nelenila a hned měla připraveno několik více než zajímavých tipů na náhradní program. Nejprve nás zavedla naproti do Hotelu U prince. V jeho posledním patře je venkovní terasa, vytápěná, posezení je proto možné i v zimě. Je z ní krásný pohled hlavně na protější radnici a věže Prahy, zejména ty blízké. Škoda, že ceny nejsou lidové, ale vlastně na to, jak luxusní restaurace, hotel, lokalita, o výhledu nemluvě, ceny zas tak přemrštěné nebyly. Obsluha nechá menší skupinu beze všeho se jen rozhlédnout a vyfotit si okolí, pokud ovšem není narváno, což v našem případě bylo. Horní terasa byla v rekonstrukci (živly se proti nám spikly). Stoly byly obsazené. My si tedy nic nedali a proskleným výtahem jsme opět sjeli dolů. Druhým cílem, který Helena vybrala, byla opět venkovní terasa restaurace, tentokrát uprostřed Václaváku, bývalý objekt výrobních družstev Družba, na rohu Václaváku a Jindřišské. V posledním patře je restaurace s velkou terasou směrem na Václavské náměstí a do Jindřišské. Mohli jsme si tak prohlédnout celé nasvětlené Václavské náměstí z nám neznámého pohledu; neméně zajímavý byl průhled ulicí Jindřišskou až k Jindřišské věži či ulicí Vodičkovou s Novoměstskou radnicí a Petřínem v pozadí. O obou místech jsme, jako rodilí či dlouho zde žijící Pražáci, ne všichni věděli a mile nás překvapila. Několik lidí se vyjádřilo ve smyslu, že „všechno zlé je pro něco dobré“, neboť sem bychom se nikdy nepodívali samostatně, což do Sálu architektů můžeme. Povedený podvečer jsme zakončili stylově v restauraci „Výtopna“ na Václavském náměstí, kde v celé restauraci mají modelové kolejiště a na stůl vám veze pití parní nebo elektrická lokomotiva. Úplně stejně, jako tomu bylo ve filmu Kulový blesk, v domě, kde bydlela postava, kterou hrál pan Smoljak. Jen ve Výtopně jde o mnohem rozsáhlejší areál. Někteří ještě byli zvědaví na Helenin objev ohledně stezky v korunách stromů, tak jsme si ještě udělali malý výlet a na závěr dohodly Helena s Olinou v Hotelu Four Season akci na vyhlídky z pokojů, kde pobývají známé celebrity, na leden 2012.

(akce Helena H., text Dana V., text a foto – Rozhlednář č.22/2011).


Pražská panoramata č. 8 – Sluneční dům v Karlíně

čtvrtek 13. října 2011

Sluneční dům v Karlíně, výhled z terasy 22 patra, nádherné podvečerní pohledy na Prahu – Libeň, Karlín, v pozadí severní sídliště a Kbely, dole Nové spojení.                      (akce Helena H., FOTO Richard K., pouze zde). 


Pražská panoramata č. 7 – Areál rezidence Zvonařka + hotel Hilton podruhé

čtvrtek 29. září 2011

Prohlídka areálu pražské rezidence Zvonařka, vyhlídkového altánu, hotelu Le Calais at Glance a podruhé hotelu Hilton.                                                                         (akce Helena H., text a foto – Rozhlednář č.21/2011).


Pražská panoramata č. 6 – Věžáky Prahy 4 – Pankrác

úterý 24. května 2011

Vyhlídky z věžovitých staveb na Praze 4 – hotel Corrinthia (dříve Forum), budova Motokovu (City Empiria), hotel Panorama, budova České televize Kavčí hory, budova Trianon – nový dům u Metra-Budějovická a hotel Barcello.                                             (akce Helena H. a ing. Stěnička, FOTO Jarda F., není nikde popsáno).


Pražská panoramata č. 5 – Vodárenská věž Davídkova ul. – Mazanka (Ládví)

středa 11. května 2011

Setkání na Vodárenské věži Mazanka v Praze 8, Davídkova ulice.          (akce Helena H., není nikde popsáno).


Pražská panoramata č. 4 – Objekt ÚRO+Mlíkárna

úterý 19. dubna 2011

Setkání na objektu ÚRO a Mlíkárně v Riegrových sadech.            (akce Helena H., není nikde popsáno).


Pražská panoramata č. 3 – Střecha budovy Koněvova

pátek 18. března 2011

Vyhlídka ze střešní terasy Raiffeisen stavební spořitelny, Koněvova ul. (akce Helena H., není nikde popsáno).

 


Pražská panoramata č. 2 – Hotel Hilton

pátek 4. února 2011

Výhled ze střešní terasy hotelu Hilton (býv. Atrium) a prohlídka výstavy soch, pořádané ve spolupráci s Italským kulturním institutem Marco di Piazza – Exhibition in the Sky – sochy ze železa a oceli.

(akce Helena H., FOTO Dana V., text a foto – Rozhlednář č.17/2011). 


Pražská panoramata č. 1 – Budova ÚRO a Černá labuť

středa 26. ledna 2011

Budova ÚRO a Černá labuť.               (akce a text Helena H., text a foto – Rozhlednář č.17/2011).


Pražská panoramata č. 0 – Restaurant Aureole (City Tower) a restaurace Stará Pošta

čtvrtek 30. prosince 2010

Vzhledem k tomu, že akcí na Silvestra v roce 2009 na Husově sboru na Vinohradech s posezením ve vyhlídkovém Viničním altánu na Grébovce byla nasazena i co do účasti laťka dost vysoko, s myšlenkou obnovit podobnou akci i v roce 2010 vyvstal problém kam zajít, abychom příliš „nespadli“. Dost dlouho jsem to neřešila a nakonec mi události přišly vstříc samy. Po přečtení zprávy, že 1. prosince 2010 zahájila provoz nová restaurace Aureole Fusion Restaurant & Lounge ve 27. patře City Tower ve výšce 109 metrů (je to i výš, než stávající restaurace na vysílači na Žižkově), což samozřejmě skýtá nevšední rozhled na celou Prahu, jsem měla jasno. Kupodivu domluvit tam celou akci na takové datum bylo jednodušší, než jsem čekala, zájem se mezi členy, s nimiž jsem v kontaktu,objevil značný, takže už šlo jen o to, najít vhodný objekt na posezení u „Hlaváku“, aby mohli nepražáci průběžně odcházet na vlak. Sešlo se nás nakonec 21 (povoleno 20 osob), již za skoro šera jsme se vyfotili před budovou a zmrzlí vyjeli do luxusních prostor nahoru. Byla nám otevřena mrazivá letní terasa s hromadou sněhu a tam začala ještě za šera, ale v oparu, smršť s focením. Nezapomněli jsme i na společnou fotografii na zasněžené terase za západu slunce. Pomalu se stmívalo, ale Praha je ve večerním světle v oparu zajímavější osvětlená, tak jsme se zajeli podívat do tepla na vystavené modely celého areálu (viz pozvánka). Po chvíli jsme se vrátili se na terasu ulovit snímky rozsvícené Prahy a skoro všichni, až na malé výjimky jsme pak odjeli metrem do objednaného salonku v restauraci. Tam jsme poseděli v živé diskusi, mimopražští postupně odcházeli na vlak a někteří Pražáci poklábosili o rozhlednách až do 22:30; objevila se přitom spousta zajímavých nápadů a námětů.

(akce a text Helena H., FOTO Dana V., text a foto – Rozhlednář č.17/2011).