KRONIKA PRAŽSKÝCH VYCHÁZEK 2012-2019  (č. 31 – 55)


Pražské vycházky 55. – Věž Husova sboru v Dejvicích

úterý 19. dubna 2016

(akce Jarda F., text a foto – Rozhlednář č.39/2016).


Pražské vycházky 54. – Býv. meteo-věž v areálu ČHMÚ Libuš (velmi omezený počet účastníků)

úterý 30. prosince 2014

(akce Helena H., text a foto – Rozhlednář č.34/2015).


Pražské vycházky 53. – Střecha budovy „D“ u Metra – Nové Butovice

úterý 1. července 2014

(akce Jarda F., text a foto – Rozhlednář č.32/2014).


Pražské vycházky 52. – Ateliéry Barrandov – věž-vodojem

úterý 20. května 2014

(akce Jarda F., text a foto – Rozhlednář č.31/2014).


Pražské vycházky 51. – Dejvické putování II. s KPM – park Hadovka, hotel Praha + Baba

pondělí 28. dubna 2014

Naše pondělní putování po dejvických vilách jsme začali v celkem „hojném“ počtu 5 osob u hotelu Diplomat, stanice metra Dejvická. Byli to členové našeho Klubu – KPR. Z Klubu přátel muzea Prahy, kvůli kterému se vycházka vlastně konala, nepřišel nikdo. Drobně pršelo, a tak jsme chvíli posečkali jestli ještě někdo nepřijde. Mezitím přestalo pršet, a tak jsme se vydali na naše putování do parku Hadovka u Evropské třídy. V parku jsou umístěny moderní sochy jako např. Marťánek (Jaroslava Róny) či El Niňo (hlava dítěte od Stefana Milkova). Pak jsme se vydali po Evropské třídě dolů a za Letohrádkem Hadovka jsme odbočili vlevo k viničním usedlostem Vlčovka, Hercovka, Strakovka a Karlovka. Poté jsme už zamířili opět k hotelu Praha, podívat se, jak pokračuje jeho demolice. Uronili jsme slzu, popovídali si o panu Kellnerovi a jeho PPF a pokračovali dál k usedlosti Hanspaulka, která dala celé této oblasti jméno. Dále jsme šli kolem domu herečky Lídy Baarové a dalších viničních usedlostí, např. Špitálka, Fišerka či Kodymka. Potom jsme už vstoupili na území Baby. Prohlédli jsme funkcionalistické vily známých architektů, např. Sutnarova, Kytlicova, Paličkova, Sukova, Janákova, aj. Dále po krásných přírodní výhledových místech na různé části Prahy jsme došli až ke zřícenině letohrádku na Babě, kde byl další z pěkných výhledů na části Bohnice, Trója, ZOO s rozhlednou Obora, čističku na Císařském ostrově, hotel Crowne Plaza (bývalý Internacionál), aj. – vše jako na dlani. Pak jsme se vrátili kolem dalších vil k autobusu U Matěje a odtud na Hradčanskou k Metru. Tam jsme se rozešli. Ušli jsme cca 6,7 km. Počasí moc nepřálo, ale už nepršelo a bylo docela teplo. Vycházka se účastníkům moc líbila a pěkně jsme si ji užili.                            (akce Jarda F., text – Rozhlednář č.31/2014).


Pražské vycházky 50. – Petržilkovská věž, ZŠ Resslova II, Philip Morris, (Tančící dům)

čtvrtek 13. března 2014

(akce Jarda F., text a foto – Rozhlednář č.30/2014).


Pražské vycházky 49. – Výhled z posledního patra budovy Florentina

středa 4. prosince 2013

Vzhledem k tomu, že se do uzávěrky přihlášek přihlásila pouze jediná členka KPR, doplnila jsem do počtu povolených 10 lidí účastníky akce svými kolegy z vlastivědných vycházek a přednášek o architektuře (mnohé znáte ze křtu naší knihy a akce KPR na konec roku 2013 i 2012). Ani jsem nepředpokládala, že ochotný pan vedoucí ze společnosti Penta, která budovu České typografie, bývalého sídla deníku Rudé právo, koupila od rakouské společnosti S+B CEE Beteiligungsverwaltungs v lednu 2010, se nám bude věnovat s takovou ochotou a nechá nás rozhlížet se důkladně ze střechy tohoto areálu a následně nám ukáže všechny zajímavé prostory. Viděli jsme dispozice jednotlivých pater, prošli se po nádvoří, byli jsme informování o jednotlivých částech, čemu budou brzy sloužit a prohlédli jsme si i podzemní prostory určené k parkování, včetně technického zázemí. Samozřejmě vzhledem k počátku adventu se nám brzy setmělo, nicméně výhled ze střechy areálu jsme si užili. Všechny nás velice zaujalo koncepční řešení tohoto v rekordně krátkém čase zbouraného předešlého a postaveného nového areálu. Ostatně, uvádíme pár snímků z této zdařilé adventní akce.                                                           (akce a text Helena H., pouze zde).


Pražské vycházky 48. – Střecha kostela sv. Václava ve Vršovicích (velký adrenalin)

čtvrtek 31. října 2013

(akce Jarda F., text a foto – Rozhlednář č.30/2014).


Pražské vycházky 47. – Výhled z domu REGULA Praha (s vodojemem na střeše budovy)

čtvrtek 20. června 2013

(akce Helena H., FOTO Jarda F., text a foto – Rozhlednář č.28/2013).


Pražské vycházky 46. – Výhled z nejvyššího domu v ČR – AZ Tower v Brně

neděle 16. června 2013

(akce Helena H., text a foto – Rozhlednář č.28/2013).


Pražské vycházky 45. – Výhled z nejvyššího bytového domu v ČR – Rezidence Eliška Praha 9

středa 13. června 2013

Rezidence Eliška: je v současnosti nejvyšší (resp. po brněnském AZ toweru druhý nejvyšší) bytový dům v ČR, který se právě dokončuje v srdci pražských Vysočan – v bezprostřední blízkosti O2 arény, tedy v momentálně nejrychleji se rozvíjející pražské čtvrti. Jeho výška je 93, 6 metru. Stavba tohoto objektu byla zahájena 26. 9. 2011 a díky svým dvaceti pěti patrům poskytne svým obyvatelům neopakovatelný výhled na Prahu a lokalitě Prahy 9 elegantní dominantu území.

Z předešlých informací je zřejmé, že po návštěvě Slunečního domu a jiných střech v Praze mi ani tato novostavba neunikla a „číhala“ jsem pouze na vhodný okamžik, kdy bude ještě (ve skupině zájemců o neotřelé výhledy na Prahu) možné uskutečnit návštěvu především střechy tohoto objektu.

Narazila jsem na velice ochotného a vstřícného kompetentního člověka (taktéž s láskou k rozhlednám) a poměrně snadno jsme dohodli návštěvu pro skupinu zájemců, navíc ve velmi rozumnou hodinu. Poněvadž jsem chtěla, abychom si skvělý výhled opravdu užili, dohodli jsme termín návštěvy, ovšem pouze za dobrých podmínek k výhledu. Stanovila jsem tedy termín a požádala o předběžné přihlášky, aby bylo možno případně operativně dobu návštěvy změnit. Prahu ovšem zasáhly povodně, akce byla tedy odvolána a uskutečnila se až za 2 týdny. Bohužel někteří z původně přihlášených mimopražských členů KPR se již v novém termínu nemohli dostavit, větru dešti ale neporučíme.

13. června 2013 se tedy sešla skupina vhodná pro přepravu vnějším výtahem a cituji slova redaktora Rozhlednáře na chatu u zikyho: „speciálně zážitek s venkovní plošinou do 25. patra zůstane dlouho v nás“. Za slunného počasí jsme tedy individuálně nafotili před akcí exteriér stavby a pak již vyfasovali potřebné pomůcky pro pohyb na staveništi (viz foto) a nadšeně nastoupili na zmíněnou otevřenou plošinu výtahu. Foťáky cvakaly o sto šest, nahoře pak bylo možno dohodnout velmi komfortní dobu pobytu jak na výhledy, tak na konfrontaci některých částí Prahy, které jsme museli vzájemně diskutovat a dohodnout se na objektu, který vidíme. Někteří z nás si dohodli i výstup žebříkem na samý vrcholek stavby a užívali si to. Pan domácí i s manželkou (s níž jsem se seznámila na přednáškách šumného Davida Vávry) měli pro našeho koníčka nesmírné pochopení a tak si to celá skupina velice užila. Jako bonbonek bude pro členy KPR v Rozhlednáři snímek nádherné rozhledny v Německu, kterou mi „pan domácí“ poslal. Více již vlastní snímky z akce.                                                                         (akce a text Helena H., FOTO Dana V., Rozhlednář č.28/2013).


Pražské vycházky 44. – Bazilika sv. Jiří (věž Adam) + jižní věž katedrály sv. Víta

pondělí 4. března 2013

(akce Helena H., FOTO Jarda F., text a foto – Rozhlednář č.27/2013).


Pražské vycházky 43. – Pražský hrad – vnitřní svatovítské triforium

pondělí 25. února 2013

(akce Helena H., FOTO Jarda F., text a foto – Rozhlednář č.27/2013).


Pražské vycházky 42. – Loučení s rokem 2012 – Stadion Strahov + park Sacre Coeur

neděle 30. prosince 2012

+ hospůdka U Mikuláše Dačického.              (akce + FOTO Jarda F., Rozhlednář č.27/2013).


Pražské vycházky 41. – Tribuna na plochodrážním stadionu Na Markétě

pondělí 15. října 2012

(akce Vladimír V., text a foto – Rozhlednář č.26/2012).


Pražské vycházky 40. – Věž kostela sv. Václava v bohnické léčebně

neděle 23. září 2012

(akce Jarda F., text a foto – Rozhlednář č.26/2012).


Pražské vycházky 39. – Šítkovská vodárenská věž (Mánes)

úterý 18. září 2012

(akce Richard K., text a foto – Rozhlednář č.26/2012).


Pražské vycházky 38. – Budova býv. DP hl.m.Prahy, DOX, Veletržní palác (NG) 

úterý 26. dubna 2012

(akce Helena H., není nikde popsáno).


Pražské vycházky 37. – Vyhlídka z hotelu Kupa

pondělí 25. dubna 2012

(akce Vladimír V. a Helena H., není nikde popsáno).


Pražské vycházky 36. – Výstava „Nová pražská rozhledna“

čtvrtek 22. března 2012

(akce Helena H., není nikde popsáno).


Pražské vycházky 35. – Vyhlídka z K+K Hotel Central

pátek 9. března 2012

(akce Helena H., není nikde popsáno).


Pražské vycházky 34. – Střecha Národní technické knihovny v Dejvicích

pondělí 27. února 2012

V pondělí 27.2.2012 máme akci KPR na Technické knihovně ČVUT v Dejvicích, výhledy na Bohnice. Velmi zajímavá je následná prohlídka výstav prací architektů s několika krásnými modely (Znojmo, Chvatěruby, Plumlov, Litovice, Trója). Akci zakončujeme stylovým posezením v hospůdce pod podloubím s výtečnou kuchyní.                                                                                        (akce a text Helena H., FOTO Dana V., pouze zde).


Pražské vycházky 33. – Prohlídka hotelu Le Palais na Zvonařce, vč. vyhlídkových apartmánů

pondělí 13. února 2012

(akce Helena H., není nikde popsáno).


Pražské vycházky 32. – Ochoz školy v Berouně

neděle 8. ledna 2012

Výhled z ochozu školy v Berouně na Wagnerově náměstí.          (akce Helena H., není nikde popsáno).


Pražské vycházky 31. – Novoroční Dejvické putování

sobota 7. ledna 2012

Naše sobotní putování po dejvických vilách jsme začali v celkem hojném počtu 15-ti osob u stanice metra Dejvická. Odtud jsme se pěšky přesunuli do parku Hadovka u Evropské třídy. V parku jsou umístěny moderní sochy jako např. Marťánek (Jaroslava Róny) či El Niňo (hlava dítěte od Stefana Milkova). Pak jsme se vydali do kopce k hotelu Praha, kde jsme malou exkurzí shlédli velkou vyhlídkovou terasu a Lounge salonek ve 4. patře s překrásným výhledem na velký kus Prahy. Hotel má 136 pokojů a ze 130-ti je vždy krásný výhled na Prahu. Od hotelu jsme pak míjeli různé vily, hezké i „funkcionalistické“ a krásná přírodní výhledová místa na různé části Prahy, až jsme došli ke zřícenině letohrádku na Babě, kde byl další z pěkných výhledů na části Bohnice, Trója, ZOO s rozhlednou Obora, čističku na Císařském ostrově, hotel Crowne Plaza (bývalý Internacionál), aj. – vše jako na dlani. Počasí nám moc nepřálo, foukal silný ledový vítr, ale tím bylo vyfoukáno a tudíž docela obstojná dohlednost. Chvílemi poletoval i sníh. Helena H. nám vždy komentovala vily, které jsme míjeli i cestou zpět na náměstíčko do restaurace Na Staré faře. Tam jsme společně poobědvali, popili a ohřáli se. Většina se ve 14 hod. odebrala do kostela sv. Matěje, kde probíhala výstava různých betlémů, kterým dominoval voňavý perníkový. Na autobusové zastávce pak končila vycházka v mé režii a volně na ni navazovala režie Heleny H. Přesunuli jsme se do Revoluční ulice, na jižní úpatí Štefánikova mostu a vystoupali na Novomlýnskou vodárenskou věž, ze které jsme se ještě za světla, ale podmračeného nebe, rozhlíželi po vnitřní Praze a poznávali různé památky a samozřejmě věže. Věž nyní patří dobrovolným hasičům Prahy 1, kteří zde chtějí zřídit své muzeum. Nato dostala Helena H. nápad, že by nás mohla vzít na terasu hotelu Four Seasons. Po krátkém telefonátu jsme přešli k hotelu (cca 1,5 km) kolem městské knihovny, kde jsem mimopražským účastníkům ukázal věž postavenou z knih, což vyvolalo nadšení. V hotelu jsme pak místo terasy navštívili jeden z apartmánů s překrásným výhledem na noční scenérii Hradčan a Petřína. Mimo jiné nocleh v tomto apartmánu stojí 1500 €! Hotel se vyznačuje tím, že neusiluje o svou publicitu a nabízí svým hostům diskrétnost. Po prohlídce se ještě většina z nás šla podívat na hotel od nábřeží, ale jinak už byl „rozchod“. Tímto děkuji Heleně H. za vydatnou pomoc při organizaci této společné vycházky a neméně všem zúčastněným, kteří se dostavili v optimálním počtu.

 (akce Jarda F. a Helena H., text a FOTO Jarda F., pouze zde).