ČLÁNKY Z TISKU

Na této stránce najdete odkazy na články z tisku, které mají vztah k činnosti našeho klubu. Další články o rozhlednách a věžích najdete na webu Pavla Gejdoše Rozhledny.wz.cz v sekci Monitor médií.

rok 2024

Dřevěné rozhledny, které se před lety stavěly v Česku o překot, postupně uhnívají (Novinky.cz, 21.3.2024)

rok 2018

Nabídne jiný pohled na Brno. Nad Brněnskou přehradou vyroste nová rozhledna (Brněnský/Vyškovský deník, 23. 8. 2018)

Českou krajinu zdobí nové originální rozhledny (Novinky.cz/Právo, 9. 5. 2018)

Krajina z nadhledu: Rozhledny, na které stojí za to se vyšplhat (Lidé a země, 2. 4. 2018)

Rozhledna na Fajtově kopci zvítězila v celostátní anketě (Deník, 14. 3. 2018)

Rozhlednu Hýlačka nově zdobí stříbro (Českobudějovický deník, 10. 3. 2018)

Vyhlídková věž kostela bude bez razítka, turisté ho prý neshánějí (iDnes, 26. 2. 2018)

Jediný z kraje. Lednický minaret je ve finále soutěže o nejoblíbenější rozhlednu (Břeclavský deník, 2. 2. 2018)

Rozhledna na Fajtově kopci usiluje o další titul (Žďárský deník, 6. 1. 2018)

Hlasujte pro nejoblíbenější rozhlednu ČR a Rozhlednu roku 2017 (Mistnikultura.cz, 4. 1. 2018)

rok 2017

Obnova vyhlídky na hladnovském kopci v Ostravě je nereálná, říká vlastník (iDnes, 29. 8. 2017)

Která rozhledna je v kraji nejkrásnější? (Chrudimský deník, 9. 5. 2017)

Šťastný konec! Čížovka se po letech otevřela (Boleslavský deník, 28. 2. 2017)

Nad Mutěnicemi vyroste letos nová rozhledna. Bude symbolizovat triangl (Brněnský deník, 12. 2. 2017)

Alej v Jeseníku má titul, nová rozhledna o něj bojuje (Šumperský deník, 14. 1. 2017)

rok 2016

Rozhledny v Praze porostou i bez dotací (Pražský deník, 13. 12. 2016)

Po deseti letech strhnou rozhlednu Johanka. V budoucnu ji má nahradit nová (Hodonínský deník, 20. 10. 2016)

Jižní Morava má 47 rozhleden. Návštěvníci z nich dohlédnou až na masiv Alp (Brněnský deník, 30. 7. 2016)

Obnova rozhledny na Šacberku? V plánu je, ale zatím pořád leží u ledu (iDnes, 17. 7. 2016)

Země rozhlednám zaslíbená (Lidové noviny, 16. 7. 2016)

Česko není jen zemí hradů a zámků, ale také rozhleden (Právo/Novinky.cz, 2. 7. 2016)

Rozhledna se může stát stavbou roku (Žďárský deník, 15. 5. 2016)

Zájemci si v Děčíně budou moci prohlédnout věž na Pastýřské stěně (Děčínský deník, 16. 4. 2016)

Památník u Křepic slouží vandalům
Je jeden spolehlivý recept, jak pokazit starostovi Křepic na Břeclavsku Františku Hlaváčkovi (nez.) náladu. Stačí se zeptat na osud nedokončeného památníku nad obcí. Nedostavěná rozhledna již více než čtvrtstoletí chátrá. A asi bude chátrat dál. „Vždycky jednou za čas si někdo vzpomene a ptá se, co s památníkem uděláme. Už mě to nebaví. Nechystáme se s tím dělat nic. Stálo by to peníze, spoustu peněz a ty my nemáme,“ řekl Právu starosta. A nic na tom nezměnil ani apel místopředsedy Klubu přátel rozhleden Pavla Gejdoše, jestli by obec nemohla zkusit udělat něco pro zpřístupnění rozhledny. Ne ve formátu megalomanské skleněné koule, s jakou počítal původní projekt, ale jen doplnit chybějící kus schodiště v dolní části a opatřit schody a vyhlídku chybějícím zábradlím. A taky natřít. „Žádné původně plánované zasklení a podobně není třeba. Naopak by to bylo k horšímu,“ nastínil ideální formu dokončení rozhledny Gejdoš. Starosta ale mírní optimismus. Připomíná, že ocelová konstrukce má již čtvrtstoletí za sebou, a než by se pustili do dokončení v jakémkoliv rozsahu, byl by jistě nutný přinejmenším posudek statika. Přitom ale nechybělo mnoho a rozhledna by sloužila. Památník osvobození, jehož součástí měla být muzejní expozice a kulovitá rozhledna, začal vznikat za bývalého režimu. Sloužit měl už v roce 55. výročí osvobození Brna, tedy v roce 1990. V roce 1989 stavbaři narazili na problémy, nepřálo ani počasí a práce dostaly skluz. Pak přišel listopad 1989 a stavba se úplně zastavila. Cokoliv, co připomínalo naše osvoboditele z roku 1945, bylo nežádoucí. Návrší nad obcí totiž nebylo pro památník vybráno náhodou. Bylo místem, odkud velitel druhého ukrajinského frontu Rodion Jakovlevič Malinovskij řídil finální fázi bojů o Brno. Pro spojitost místa s tehdejším Sovětským svazem se skelet expozice a rozhledny už nedočkal dostavby. Gejdoš je přesvědčen, že dnes už je snad čas oprostit se od tohoto pohledu. „Řada obcí v okolí investovala mnohem větší peníze do stavby celých nových rozhleden. Vám jedna skoro hotová stojí za humny a stačí tak málo, aby byla atrakcí. A místo má obrovského génia loci, nejen díky vzpomínce na historii a již plně odpolitizovaného maršála Malinovského,“ připomněl Gejdoš. Před pěti lety se na místě objevila pamětní deska, zákoutí doplňuje do země zapuštěná pozorovatelna. Podle starosty jsou ale lidé v obci stále názorově rozdělení. Část je pro dostavbu, část ji odmítá. Peníze navíc potřebují na jiné akce, třeba na rekonstrukci kuchyně musí dát dohromady tři milióny. (Právo, 8. 4. 2016)

Rozhledna Alexandrovka u Adamova vábí turisty už skoro 130 let (Deník, 3. 4. 2016)

Zmařené dotace: Z rozhledny Drahy je téměř stejný výhled jako ze země (iDnes, 18. 3. 2016)

Zmařené dotace: Obce vybudovaly síť rozhleden, z nichž nic neuvidíte (iDnes, 13. 3. 2016)

Zmařené dotace: Výhled na pole a chodník. To je nejmenší rozhledna (iDnes, 9. 3. 2016)

O restauraci na Pastýřské stěně se postará zoo

Vedení Děčína uvažuje o tom, že by provoz nyní zavřené vyhlídkové restaurace svěřilo nedaleké zoologické zahradě. Návštěvníci by si v ní mohli zakoupit kávu, pivo či limonádu.
DĚČÍN Vyhlídková restaurace na Pastýřské stěně, která se tyčí nad městem Děčín a kterou místní znají pod názvem Nebíčko, se zřejmě stane v budoucnu součástí nedaleké zoologické zahrady. Uvažuje o tom vedení města, podnik by zoo získala zdarma do zápůjčky. Restauraci od devadesátých let minulého století provozovali soukromí podnikatelé, zaměřena byla spíše na náročnější klientelu. Letos v lednu ji opustil poslední nájemce a město pro ni od té doby hledalo nového provozovatele. „Konkrétní podoba fungování objektu bude jasná do konce dubna,“ řekla mluvčí děčínské radnice Markéta Lakomá. Podle ředitelky děčínské zoologické zahrady Kateřiny Majerové je objekt zchátralý a bude potřebovat opravy. Na kolik by vyšly, není zatím jasné. Budova prošla opravami naposledy na začátku devadesátých let minulého století.
Luxusní restaurace už ne
„V naší režii by byla běžná údržba, úklid, malování a podobně, ale velké opravy by muselo hradit město. Má tam přijít projektant, který by určil jejich rozsah. O tom všem s radními zatím jednáme,“ dodala šéfka zoologické zahrady Majerová. Z restaurace nechce dělat luxusní podnik, ale hospodu vhodnou pro turisty – s dřevěnými lavicemi, pivem, kávou a limonádami. Podnik by ráda otevřela už v nadcházející turistické sezoně. „Chtěla bych, aby tam bylo alespoň nějaké drobné občerstvení. Do budoucna bych si tam kromě restaurace s kuchyní, které bychom asi pronajali, představovala nějakou galerii, malé muzeum s historií tohoto místa nebo něco podobného. Na takové nevýdělečné projekty je možné žádat i o dotace a lépe se o ně žádá městu než soukromému subjektu,“ vysvětlila ředitelka. V plánu má i zpřístupnit lidem vyhlídkovou věžičku. To potěšilo předsedu Klubu přátel rozhleden Karla Punčocháře z Ústí nad Labem. „Náš spolek zaslal děčínským radním dopis, ve kterém jsme je prosili, aby nový nájemce lidem věžičku zpřístupnil. Žádné odpovědi jsme se ale nedočkali. Pokud by naší žádosti byla přístupná zoologická zahrada, moc by nás to potěšilo. Děčín by tak získal mimořádné místo s mimořádnou vyhlídkou,“ řekl Karel Punčochář. Pastýřská stěna je jednou z dominant Děčína. Pískovcová stěna je vysoká zhruba 160 metrů. Vyhlídková restaurace v podobě malého hradu na ní byla postavena v roce 1905. Před dvěma lety otevřelo město Děčín na skále takzvanou via ferratu, zajištěnou cestu pro horolezce. (MF Dnes, 4. 3. 2016)

Otevře Děčín věž na Pastýřské? Žádají o to fanoušci rozhleden (Děčínský deník, 3. 3. 2016)

Táborská Hýlačka je třetí nejhezčí novou rozhlednou v republice (Táborský deník, 3. 3. 2016)

Druhá nejpovedenější rozhledna v republice? Ta na Salaši, rozhodli hlasující (Slovácký deník, 3. 3. 2016)

Šroubovice se stala rozhlednou roku (Žďárský deník, 3. 3. 2016)

Nejhezčí loni postavenou rozhlednou je Fajtův kopec (Týden/ČTK, 2. 3. 2016)

Slezská Ostrava řeší, zda se rozhledna na hladnovském kopci otevře lidem (iDnes, 28. 2. 2016)

Lidé volí nejlepší rozhlednu roku (5plus2 Jindřichohradecko, 12. 2. 2016)

Rozhlednou roku se může stát i originální stavba na Slovácku (Zlín.cz, 8. 2. 2016)

Komárka chce vyhlídku (5plus2 Teplicko, 5. 2. 2016)

Na Komáří vížce v Krušných horách by mohla vzniknout rozhledna (MF Dnes, 5. 2. 2016)

Originální stavba nad Salaší soutěží o titul rozhledna roku (Slovácký deník, 5. 2. 2016)

Goethovu vyhlídku Karlovaráci milují. Město ji nechá opravit (5plus2 Karlovarsko, 5. 2. 2016)

Pavlíkovská rozhledna v anketě
Pavlíkov – Klub přátel rozhleden vyhlásil anketu s názvem Rozhledna roku 2015. Mezi jednadvaceti nominovanými je také rozhledna u obce Pavlíkov na kótě Senecká hora. Hlasovat můžete pouze pomocí mailu. Stačí, když odešlete mailovou zprávu na adresu rozhledna­anketa@centrum.cz a do textu zprávy napíšete číslo rozhledny, pro kterou hlasujete. Ta z Pavlíkova má číslo 6. Kompletní přehled najdete na webu Klubu přátel rozhleden. (Rakovnický deník, 3. 2. 2016)

Obce stavěly rozhledny z dotací. Na opravy ale nemají, tak je zavírají (MF Dnes, 27. 1. 2016)

Dokončete rozhlednu, stačí málo, napsali z Klubu přátel rozhleden Křepickým (Břeclavský deník, 26. 1. 2016)

Kauza rozhledny Lázek poblíž Lanškrouna nebudí optimismus
S obavami sledují politici, turisté i občané na Lanškrounsku postupné kroky po dražbě a prodeji roky opuštěné, dnes zdevastované, ale stále krásné a populární rozhledny Lázek poblíž Lanškrouna. Současný vlastník může jen prokazatelnými přípravnými kroky a pak masivním investováním do obnovy rozptýlit nedůvěru. Je jím pražská společnost s ručením omezeným Paper Black. Jediným vlastníkem je Petra Mlčůchová, firma podle rejstříku zajišťuje výrobu, obchod a služby. „To, že jedinou jednatelkou této neviditelné firmy je jedna žena, která zároveň figuruje ve dvou jiných společnostech, přináší velký otazník: jaké má tato firma s vzácnou historickou památkou dějin turistiky úmysly?“ svěřil své obavy Právu Pavel Gejdoš, místopředseda a tiskový mluvčí Klubu přátel rozhleden. Podle informací ČTK chce vlastník rozhlednu opravit a zpřístupnit, a to i s původním prodejem občerstvení. Vše však podmiňuje získáním dotací. „Pokud nám nikdo nic nedá, nevím, proč bych měl dělat něco pro občany,“ řekl ČTK Stanislav Mlčůch, manžel Petry Mlčůchové. Pro přátele rozhledny Lázek je to vlastně už třetí varování a zklamání. Prvním byla ztráta naděje, že Lázek koupí svazek obcí Lanškrounsko. „Dobrovolný svazek obcí se loni účastnil dražby rozhledny, která byla vyhlášena insolvenčním správcem společnosti Deneta, karlovarskou společností Ares. Mezi starosty v radě svazku byla stoprocentní shoda v záměru rozhlednu opravit,“ řekl manažer svazku Antonín Fiala. Jenomže Lanškrounsko v dražbě nabídlo „jen“ dvojnásobek odhadní ceny, asi 1,6 miliónu korun. Naděje se znovu probudila, když byla vítězem dražby vyhlášena místní lanškrounská firma Omega tech., který nabídla 2,112 miliónu korun. „Po sdělení od insolvenčního správce, že jsme dražbu vyhráli a že nám bude nabídnuta k podpisu kupní smlouva, jsme se ihned obrátili na stavební společnost a dojednali zajištění stavby spočívající v zavření otevřených otvorů po oknech, domluvili jsme připojení elektrické energie a elektronické zabezpečení budovy. Lanškrounského městského architekta Přemysla Kokeše jsme oslovili a požádali o zpracování studie obnovy objektu a okolního prostranství.“ ujistil o nejlepších úmyslech lanškrounskou radnici její jednatel Tomáš Resler. Jenomže výsledek dražby nepřežil týden. „Na pokyn zajištěného věřitele se konalo druhé kolo výběrového řízení 24. listopadu… Nejvyšší nabídku ke koupi učinila společnost Paper Black s nabídkou kupní ceny ve výši 2,5 miliónu korun,“ informoval insolvenční správce Jaroslav Špička. Resler byl tedy přeplacen, ale k této opakované dražbě se vyjádřil: „Nicméně si myslím, že celá akce byla předem připravená, vymyšlená a sehraná a my jsme se nevědomky účastnili jako kompars“. Rád by vyvrátil falešné podezření, že z dražby po svém vítězství vycouval. V části veřejnosti to bylo mylně tak interpretováno a zavádějící informace se dostala i do médií, včetně Práva. (Právo, 26. 1. 2016)

Klub přátel rozhleden hledá tu nej. Hlasovat je možné pro rozhlednu na Fajtově kopci (Noviny VM, 25. 1. 2016)

rok 2015

Vysoká a opuštěná. Rozhledna se neotevře ani do zimy
Rozhledna postavená za 5,5 milionu korun z krajských peněz na cizím pozemku je stále zavřená. Koupi pozemku však už nic nebrání. Další termín otevření je před létem 2016.
STŘEDNÍ ČECHY Zatímco tunel Blanka už pražští řidiči mohou využívat, lidé ve středních Čechách na své „Blanky“, tedy hotové, leč stále uzavřené projekty financované z veřejných peněz, mohou jen dál hledět z dálky. Nyní však zájemcům o návštěvu rozhledny Čížovky u Kněžmostu a sportování v rekreačním areálu Vrchbělá nedaleko Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku svitla naděje. Zástupci hejtmanství totiž slibují: „Rozhlednu i Vrchbělou určitě otevřeme před létem 2016.“ Středočeský kraj se v Čížovkách musel vypořádat s prekérní situací. Rozhlednu totiž za peníze daňových poplatníků postavil na cizím pozemku podnikatelů, kteří zde původně plánovali provozovat více turistických atrakcí, například rybníky s rybolovem či restauraci. Pozemek pod rozhlednou měli úřadu pronajmout zdarma a poskytnout projektovou dokumentaci. To vše se odehrálo ještě v době vládnutí Davida Ratha, jenž měl rozhledny v oblibě. Stavbu měla financovat Evropská unie, ale z toho sešlo a hejtmanství většinu prací financovalo samo. Nakonec skončila i aktivita podnikatelů, kteří již rozhlednu provozovat nechtěli. Krajští úředníci přitom letos narazili na novelu občanského zákoníku, podle níž musí mít nová stavba i pozemek, na kterém stojí, stejného vlastníka. Rozhledna by se tak po kolaudaci rázem stala majetkem firmy J&J Investments. Daňoví poplatníci by přišli o investovaných 5,5 milionu korun. Kraj se snažil pozemek získat dlouhou dobu, nicméně podnikatel žádal vypořádání investic, například za přivedení elektřiny. Až v létě padla dohoda o vyrovnání a krajské zastupitelstvo mohlo schválit nákup pozemku o výměře necelých tisíc metrů čtverečních, na němž rozhledna stojí a na který byla dosud uzavřena smlouva o výpůjčce. „Dohodli jsme se na ceně 898 tisíc korun, která vychází ze znaleckého posudku a nákladů vzniklých společnosti J&J Investments v souvislosti s úklidem, úpravou a zasíťováním pozemku,“ uvedl hejtman Miloš Petera. Peníze za pozemek odešle krajský úřad v dohledné době. Firma J&J Investments, jejímž jednatelem je podnikatel Petr Jacina, od kraje získala také další peníze v rámci zmíněné dohody o vyrovnání. Podle informací MF DNES vyrovnání nepřekročilo milion korun. Podnikatel Jacina celou záležitost příliš nekomentuje, v pátek byl na dovolené a mobilní telefon měl vypnutý. „Uhradili jsme závazky plynoucí z dohody o narovnání. Úhrada ceny za pozemek je momentálně ve lhůtě splatnosti,“ říká mluvčí úřadu Nicole Mertinová. Ani to však nebude stačit k rychlému otevření vyhlídky. „Z důvodu zániku dodavatele stavby nebyla rozhledna stavebně dokončena. Nyní pracujeme na revizi původní dokumentace a na soupisu prací nutných k jejímu dokončení a zprovoznění v roce 2016,“ říká Mertinová. Turisté tak zatím pod věží vysokou 39 metrů narazí na mříže a visací zámek. „Doufáme, že před příští letní sezonou se již opravdu podaří ji otevřít. Je však nutné dodělat například parkoviště u rozhledny, což se s ohledem na nutná výběrová řízení nedá urychlit. Děláme pro to ale maximum,“ říká krajský radní Karel Horčička.
Případ druhý: Vrchbělá
Turisté, kteří se na rozhlednu těšili, jsou už rozladění. Původně se totiž měly rozhledna i Vrchbělá otevírat už několikrát. „Je to vážně škoda, protože rozhledna na Čížovkách nabízí mnoho příležitostí k výhledu na rozdíl od některých jiných rozhleden postavených nesmyslně v nížině,“ říká místopředseda Klubu přátel rozhleden Pavel Gejdoš a připomíná, že rozhledna vyrostla také v areálu Vrchbělá, i když ta tolik zajímavý výhled do okolí nenabídne. I tam by se však měli turisté příští rok skutečně podívat. I tento areál se měl přitom původně otevírat loni na podzim, pak před létem a opět letos na podzim. A nové datum? Jaro 2016. Podle informací MF DNES je tento termín konečně o něco reálnější. „Například dnes končí termín pro podání nabídek na provozování hotelu a restaurace. Nyní tedy začne výběr provozovatele,“ říká Horčička. Vybraný zájemce bude muset ještě investovat do vybavení interiéru hotelu a restaurace – například ložního prádla, nádobí, nábytku a mnoha dalšího. Očekává se investice kolem dvou milionů korun. „Předpokládáme, že se to nájemci poměrně rychle vrátí. Očekáváme, že o areál bude zájem,“ říká Horčička. Výstavbu zdržela například změna stavby kanalizace v Bělé pod Bezdězem, na kterou musel být areál napojen. Nová rozhledna, dráhy na in-line bruslení i různá sportoviště už jsou dokončené. „Kolaudace bude do konce roku, otevření areálu předpokládáme před začátkem jara,“ dodává Mertinová.. (MF Dnes/Pavel Svačina, 31. 10. 2015)

(Svatoanenské listy, podzim 2015)

Nejohroženější česká rozhledna chátrá v lese. Má kuriózní minulost i návštěvníky, ale také velkou smůlu (Krajské listy, 10. 9. 2015)

Chatu s rozhlednou na Lázku poničili zloději a vandalové (Deník, 1. 9. 2015)

Odkoupí rozhlednu na Lázku svazek obcí? Rozhodne cena (Orlický deník, 22. 8. 2015)

Zachraňte Goethovu vyhlídku, vyzývají Karlovy Vary přátelé rozhleden (iDnes, 21. 8. 2015)

Zachraňte Goethovku, vyzývá město Klub přátel rozhleden (Karlovarský deník, 15. 8. 2015)

Riško (ČSSD): Goethovu vyhlídku zachráníme(Parlamentní listy, 15. 8. 2015)

Rozhledna Tobiášův vrch získala popis výhledů (Rakovnický deník, 24. 7. 2015)

Jeden turistický spolek chce opravit vyhlídku na Lovoši, druhý mu brání (iDnes, 20. 7. 2015)

Nedokončený památník v Křepicích by mohl sloužit jako rozhledna (Břeclavský deník, 8. 6. 2015, 13:30)

Křepice nemají na dostavbu památníku, možná v něm bude rozhledna

Křepice (Břeclavsko) 5. června (ČTK) – Křepice na Břeclavsku nemají peníze na dostavbu a využití chátrajícího komplexu, který se začal stavět za komunismu, aby připomínal osvobozování Moravy za druhé světové války. ČTK to řekl starosta obce František Hlaváček. Část areálu by ale návštěvníky přitáhnout mohla. Neobvyklou kulovitou vyhlídku by chtěl zpřístupnit Klub přátel rozhleden. Úprava památníku Bratislavsko – brněnské operace pro jeho využití by podle starosty stála odhadem miliony korun. Obec má ale roční rozpočet pouze 12 milionů Kč. Památník se budoval v místech, z nichž velitel druhého ukrajinského frontu maršál Rodion Malinovskij řídil osvobozování Brna. Po pádu komunistického režimu v roce 1989 se výstavba zastavila a areál od té doby chátrá. Netradiční rozhledna ve tvaru koule stojí vedle objektu pro expozici. „Jiná taková v ČR není. Jde o kovovou konstrukci, k níž stačí vytvořit vstupní schodiště, doplnit ji zábradlím a celou stavbu natřít,“ řekl dnes ČTK Pavel Gejdoš z Klubu přátel rozhleden.
Podobná kulovitá rozhledna stojí například v Maďarsku nad městečkem Balatonboglár, které se nachází na jižním břehu jezera Balaton. Milovníci rozhleden se domnívají, že úprava vyhlídky v Křepicích by se vyplatila; obec by získala turistickou atrakci. „Problém je v tom, že tato stavba nebyla nikdy zkolaudována. Nejprve ji budeme muset dát nějak dodatečně zkolaudovat a pak opravit,“ uvedl Hlaváček. Vzhledem k nedostatku peněz v obecní pokladně si netroufá říci, kdy by se do projektu Křepice mohly pustit. Jen pořízení zábradlí přijde na 150.000 korun. Nad Křepicemi měl v době před listopadem 1989 původně vzniknout památník komunistické ideologie. Podle některých názorů lze ale projekt dokončit, pokud místo ideologie nabídne pouze informace o vojenských operacích souvisejících s osvobozováním Moravy. . (ČTK, 5. 6. 2015)

Lanškroun zvažuje, jak turistům zpřístupnit rozhlednu Lázek (ČTK, 15. 5. 2015)

Rozhlednu za krajské peníze nelze otevřít, stojí na soukromém pozemku (iDnes, 13. 5. 2015)

Nadšenci chtějí na Lovoši obnovit rozhlednu. Narazili (Litoměřický deník, 7. 5. 2015)

Myšlenka postavit rozhlednu na Šacberku žije
Jihlava – Jihlava stále pracuje s možností vybudovat na kopci Rudný (Šacberk) novou rozhlednu. Otom, že by si místo, kde je i sjezdovka, zasloužilo dominantu s vyhlídkou, se v Jihlavě debatuje již dlouho. Loni v létě například podnět vznesl Klub přátel rozhleden. Upozornil na to, nová stavba už by nerušila signál nedalekého vysílače, kvůli čemuž se záměr dříve nemohl realizovat. Radnice průběžně zjišťovala, zda by se tedy v této věci dalo nebo nedalo něco dělat. „Podnět projednávala investiční komise s doporučením na záměru pracovat, nicméně aktuálně je obnova rozhledny na Šacberku v takzvaném zásobníku akcí. To znamená, že aktuálně se stavba nepřipravuje, nicméně může být zařazena mezi investice například příští rok. Zahájení příprav může také ovlivnit možnost získat na obnovu rozhledny dotaci,“ vysvětlil mluvčí Radek Tulis. Na Rudném stály dvě rozhledny. Torzo té z roku 1907 je u sjezdovky vidět dosud. Jihlavský deník, 22. 4. 2015)

Nejkrásnější rozhlednou je Špulka
Soňa JINDROVÁ, moderátorka: Nejkrásnější rozhlednou loňského roku je Špulka na Benešovsku. Vyhrála totiž v anketě, kterou vyhlásil Klub přátel rozhleden. Loni vyrostlo v Česku celkem 24 nových rozhleden. U Špulky se lidem nejvíc lidí naučná stezka a samotná stavba. Tvůrce rozhledny Petr Kratochvíl popsal, z čeho je Špulka postavená.
Petr KRATOCHVÍL, tvůrce rozhledny: Rozhledna je z větší části z oceli a dřevo je tlakově impregnovanej smrk. ČRo – Středočeský kraj, 19. 4. 2015)

V hlasování o Rozhlednu roku 2014 vyhrála Špulka u Lbosína (Benešovský deník, 17. 4. 2015)

Rozhlednou roku 2014 je Špulka, rozhodli fanoušci výhledů (Týden, 16. 4. 2015)

Špulka se stala „nej“ rozhlednou roku 2014 (Jiskra Benešovska, Vlašimska…, 16. 4. 2015)

Rozhlednou roku 2014 se stala Špulka u Lbosína na Benešovsku (Kudy z nudy, 16. 4. 2015)

Dočkají se turisté ještě letos, nebo zůstane Čížovka zavřená? (Boleslavský deník, 25. 3. 2015)

Rozhledna na Rudném je blíž realitě. Radiokomunikace už neříkají ne (iDnes, 29. 1. 2015)

rok 2014

Goethova vyhlídka zve na pohled z ochozu, na jeden den se opět otevře (iDnes, 29. 8. 2014)

Kam o víkendu na výlet – Jedinečná příležitost (Karlovarský deník, 29. 8. 2014)

V Jihlavě se opět debatuje o nové rozhledně na Rudném (Jihlavský deník, 12. 8. 2014)

O rozhledně na Rudném rozhodnou i radiokomunikace. Na kopci mají vysílač (iDnes, 11. 8. 2014)

Rozhledna Kozinec hlásí otevřeno (Jičínský deník, 7. 8. 2014)

Česko plné věží. Rozhlédněte se po něm – rozhovor (Deník, 8. 7. 2014)

Rozhledna opět nabízí nevšední výhled do kraje (Rakovnický deník, 26. 5. 2014)

Na Vysočině letos přibudou další tři rozhledny, zatím jich je jedenáct (Čtk/Deník, 22. 4. 2014)

Jak to vidíte? Rozhledny. Martin Rajniš+Pavel Gejdoš (Český rozhlas 2, 31. 3. 2014)

rok 2013

Rozhledna Kozinec opět otevřena, novinkou je turistická vizitka

Vidochov – Po zimní pauze otevřela svou bránu rozhledna Kozinec na kótě 600 metrů nad mořem u Vidochova na Jičínsku. Jejím provozovatelem je celostátní občanské sdružení Klub přátel rozhleden. Každý rok se snažíme přinášet pro turisty nějaké novinky, aby měli důvod se vracet. Letos to je mezi sběrateli stále oblíbenější turistická vizitka – nálepka s fotografií rozhledny a logem klubu, kterou si výletníci lepí do takzvaného Turistického deníku. V prodeji je za klasických 12 korun. Nikde jinde se prodávat nebude. Nebudou chybět ani dřevěné turistické známky, „žluté“ pohlednice celostátní sběratelské série Rozhledny ČR či pamětní razítko k otištění do vandrovních knížek. Suvenýrem jsou i barevné vstupenky se siluetou věže. V pokladně je také nová kniha ­průvodce „365 rozhleden ČR“ (na každý den jedna), kterou napsali členové klubu Jaroslav Fábera a Helena Holubářová. Vyhlídková věž Kozinec poskytuje nádherné výhledy z výšky 33 metrů na Český ráj a celý masiv Krkonoš. Přímo naproti se odráží vysílač na krkonošské Černé hoře, hezky vidět je i Sněžka. Netradiční pohled je na středověký hrad Pecka či oblíbený vrch Zvíčina s chatou s otočnou rozhlednou. Věž s vysílačem T­mobile byla na Kozinci postavena v roce 2004, zpřístupnění se kvůli nezájmu místních úřadů ale dočkala až v červnu 2009, kdy se jí ujali členové celostátního občanského sdružení Klub přátel rozhleden, kteří na služby jezdí z celé republiky. Turistům a milovníkům výhledů je otevřena od 25. května do konce září vždy v sobotu od 12 do 17 hodin. V jiné dny než sobotu není bohužel přístup možný, vzhledem k dojíždění správců zdaleka, a přístupu brání kvůli bezpečnosti vysílacích zařízení zábrany. Máme ale zkušenost, že když má někdo o zajímavý výhled zájem, cestu si naplánuje. Loni se na vyhlídkové plošině o sobotách vystřídalo na 500 zájemců. Přístup je jednoduchý: buď automobilem po silnici číslo 16, parkování je u silnice (GPS 50°31’16.5“N, 15°33’58“E), k věži se pak jde 1 km po zelené značce. Pěší přístup z autobusové zastávky či vlakové stanice Horka u Staré Paky na trati 030 Pardubice – Liberec, po zelené značce. Odbočka ze značky k rozhledně – GPS: 50°31’6“N, 15°33’27“E. Internetová stránka rozhledny je kozinec.xf.cz, klubu http://kpr.kvalitne.cz. (Jičínský, Krkonošský, Hradecký, Pardubický deník, 5. 8. 2013)

Dvě nové knihy o rozhlednách v ČR (Ceskenoviny.cz, 10. 7. 2013)

Nová rozhledna nabízí úchvatnou podívanou po severní části Rokycanska (Deník, 8. 7. 2013)

Milovníci výhledů zamiřte na Kozinec

Novopacko – Rozhledna Kozinec u Vidochova zve turisty. Jejím provozovatelem je celostátní občanské sdružení Klub přátel rozhleden. „Každý rok se snažíme přinášet nějaké novinky. Letos to bude mezi sběrateli stále oblíbenější turistická vizitka – nálepka s fotografií rozhledny a logem klubu, kterou si výletníci lepí do takzvaného Turistického deníku. V prodeji bude za klasických 12 korun. Nikde jinde se prodávat nebude,“ informuje nás Pavel Gejdoš. Nebudou chybět dřevěné turistické známky, „žluté“ pohlednice celostátní sběratelské série Rozhledny ČR či k otištění pamětní razítko do vandrovních knížek. Věž Kozinec poskytuje nádherné výhledy z výšky 33 metrů na Český ráj a masiv Krkonoš. Přímo naproti se odráží vysílač na krkonošské Černé hoře, vidět je i Sněžka. Otevřena je v sobotu od 12 do 17. h. (bn) (Jičínský deník, 24. 6. 2013)

Rozhledna Kozinec opět zahajuje letošní sezonu (Jičínský deník, 10. 6. 2013)

Oblíbenou turistickou vizitku seženou cestovatelé také i na Tobiášově vrchu (Kladenský deník, 27. 5. 2013)

Výpravčí propadl kouzlu rozhleden, napsal o nich už čtvrtou knihu (iDnes, 26. 5. 2013)

U Veselí nad Moravou chtějí vybudovat rozhlednu ve tvaru číše na víno (ČTK, 10. 3. 2013)

rok 2012

Nad Světlou by chtělo sdružení rozhlednu, první na Havlíčkobrodsku (iDnes, 25. 12. 2012)

Tábor schválil podobu nové Hýlačky. Nadšencům do rozhleden se však pranic nelíbí (Regionální noviny, 8. 10. 2012)

(Týdeník Jalovec, 18. 9. 2012)

Nadšenci oprášili zapomenutou rozhlednu v Uherčicích (Česká televize, 19. 8. 2012)

Version:1.0 StartHTML:000000197 EndHTML:000000691 StartFragment:000000582 EndFragment:000000636 StartSelection:000000582 EndSelection:000000636 SourceURL:http://kpr.kvalitne.cz/clanky.html Klub pratel rozhleden – napsali o nás

(5+2 dny jižní Morava, 9. 8. 2012)

Kochejte se přírodou z rozhledny Kozinec nedaleko Jičína (Jičínský deník, 1. 8. 2012)

Rozhlédněte se po kraji: do hnoje či do lesa. Platí EU

Vyrazíte si na zbrusu novou rozhlednu, těšíte se na pěkný výhled… A před sebou spatříte vzrostlý les. České vesnice objevily nový byznys: postavit si vlastní rozhlednu z evropských dotací. Že z ní není pořádně vidět, jim vůbec nevadí.
SUCHÁ LOZ „Vždyť z té rozhledny přece lidé nemůžou nic vidět. Možná, že na tu stavbu dostali peníze z evropských fondů,“ pronesl už před lety prezident Václav Klaus při pohledu na rozhlednu stojící u Pece pod Sněžkou. Česko zažívá podobný boom rozhleden jako na přelomu 19. a 20. století. Tehdy však architekti věže navrhovali tam, kde opravdu sloužily k lepšímu rozhledu: na Blaníku, Klínovci nebo třeba na kopcích v Jizerských horách. To účel dnes stavěných vyhlídek, na něž obce využívají evropské dotace, je často sporný. Poslední příklad: šestice navlas stejných dřevěných vyhlídek, které nedaleko sebe postavilo šest obcí na Slovácku. „Tři z věží jsou úplně zbytečné stavby. Člověk z nich často vidí to samé ‚nic‘, co ze země,“ říká Pavel Gejdoš z Klubu přátel rozhleden. Ono „nic“ je výhled na pole, hnojiště nebo na vzrostlý les opodál rozhledny, který je vyšší než sama třináct metrů vysoká věž. Stavba rozhleden (a laviček či informačních tabulí) přišla na 3 miliony a 200 tisíc korun, 2,2 milionu zaplatila Evropská unie (i z našich daní), zbytek dorovnaly jednotlivé obce. Cíl? Rozvoj cestovního ruchu. „Obce budou muset doložit, jak projekt přispěl k zatraktivnění území a že naplnily účel projektu. Pokud se ukáže, že jejich záměr nebyl dobrý, máme ještě pět let možnost dotaci vymáhat zpět,“ říká Renata Škrobálková z Regionální rady Střední Morava, která evropské peníze na rozhledny přidělila. Starostové, kteří za projektem stojí, se brání: stavbu věží na horizontu často zatrhli správci Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, v níž vesnice leží. Ale proč potom věže vůbec stavět? „Je pravda, že z jednotlivých míst je výhled i bez rozhleden. Málokdo se tam ale bez daného cíle vypraví, proto ani neví, že tam takový výhled je,“ hájí projekt starosta Suché Lozi Václav Bujáček. Podle starosty je každá z rozhleden umístěna tak, aby z ní bylo vidět něco jiného, což turistu nutí obejít je všechny. „Měl jsem desítky telefonátů od lidí z celé země, kteří se o náš projekt zajímali. I když ještě nejsou dovolené, počet turistů se u nás mnohonásobně zvýšil,“ tvrdí starosta. Za posledních pět let v Česku vyrostlo přibližně šedesát vyhlídkových staveb. Ta nejnovější stojí od března nad mandloňovým sadem u moravských Hustopečí. Problém je, že další věže stojí pouze v několik kilometrů vzdálených vesnicích. „Dědiny se trumfují: vy máte rozhlednu a my ne, tak ji postavíme také,“ říká Pavel Gejdoš z Klubu přátel rozhleden. Navíc jen málokterá z rozhleden překvapí svou architekturou, jako třeba nedávno otevřená věž nad Rožnovem pod Radhoštěm, kterou už před sto lety navrhl architekt Dušan Jurkovič. Vznikají většinou jednoduché a velmi podobné stavby. „Právě kvůli jednotnému vzhledu věží jsme dosáhli výrazně nižší ceny,“ říká starosta Viktor Machala z další slovácké vesnice Bystřice pod Lopeníkem. Podle turistů však jednotný mustr znehodnocuje architektonicky pěkné stavby s dobrým výhledem. „Fotografové rozhleden trpí, když mají pořád stejné fotky,“ stýská si Pavel Gejdoš. Jeho klub nabízí služby renomovaných architektů, kteří dokážou navrhnout levnou a nápaditou stavbu. — „Z těch míst je výhled i bez rozhleden. Málokdo se tam ale bez cíle vypraví, proto ani neví, že tam takový výhled je.“ (MF Dnes/Martin M. Vokáč, 27. 4. 2012)

V rozhľadňovom nebi dovidíte až na Alpy (Sme, 16. 4. 2012)

Nová rozhledna a kovářské muzeum letos poprvé otevřou dveře návštěvníkům (Regionální noviny, 5. 3. 2012)

2011 s nadhledem (Týden v regionech ČT Brno, 7. 1. 2012, od minuty 19:20)

Rozhledu Hýlačka možná pomůže obnovit sbírka (Regionální noviny, 6. 1. 2012)

rok 2011

Na Slovácku otevřeli naráz šest nových rozhleden (MF Dnes, 30. 12. 2011)

Drnholec postaví rozhlednu, která pozve Rakušany na Moravu

Drnholec (Břeclavsko) – Mezi vinohrady v Drnholci na Břeclavsku vznikne do června příštího roku nová turistická rozhledna. Desetimetrová stavba bude ze dřeva a z oceli a nabídne pohled na nedalekou Pálavu s Mikulovem a přilehlé dolnorakouské vesničky. ČTK to dnes řekl starosta městyse Jan Ivičič. Projekt přijde na milion, polovinu uhradí EU. O stavbě rozhledny uvažovalo už před lety jedno z drnholeckých vinařství. Z projektu ale nakonec sešlo. Oblast patří k vyhlášeným moravským vinařským lokalitám. Drnholečtí doufají v to, že rozhledna přiláká do městyse a jeho vinných sklípků nejen obyvatele Česka, ale zároveň přiměje Rakušany k výletům na Moravu. Rozhledna totiž nabídne romantický pohled na krajinu Dolních Rakous za nedalekou řekou Dyjí. Ještě letos by měla vzniknout základová deska. Na ní pak bude vztyčena dřevěná stavba s ocelovým točitým schodištěm. Prostor pod rozhlednou by měl být místem pro společenské akce. Podle Klubu přátel rozhleden je nyní na Moravě 93 vyhlídkových věží. Asi čtvrtina vznikla v uplynulých pěti letech, kdy nastal rozhlednový boom. Radnice do nich investují ve snaze přispět k oživení zájmu turistů o známé přírodní lokality. Nejnovější z věží stojí u Bojkovic na Uherskohradišťsku. (ČTK/Vladimír Klepáč, 18. 10. 2011)

(MfD, 4. 8. 2011)

Tobiášův vrch u Jesenice (Treking, 31. 7. 2011)

Rozhledna na Kozinci znovu otevírá

NOVÁ PAKA (van) Milovníci dalekých výhledů mohou i letos přes léto navštívit rozhlednu na Kozinci nad obcí Vidochov u Nové Paky. Rozhledna sice stojí už sedm let, ale turistům byla zpřístupněna teprve předloni. Konstrukce s vyhlídkovou plošinou totiž patří jednomu z mobilních operátorů a dlouho ji neměl kdo provozovat. Průlom nastal až ve chvíli, kdy se na pronájmu vysílače dohodl s majitelem celostátní Klub přátel rozhleden. „Plný kruhový rozhled z Kozince s výhledem na Sněžku je opravdu parádní. Proto budeme i letos rozhlednu vlastními silami provozovat každou sobotu od 12 do 17 hodin,“ informoval místopředseda klubu Pavel Gejdoš, který upozornil, že cesta k vyhlídkové plošině je mimo otevírací hodiny vyloučena. „V minulosti se občas někomu povedlo původní zábrany přelézt a z Kozince se rozhlédnout i ve všední dny. To je teď naprosto vyloučené. Jediná příležitost k návštěvě vyhlídkové plošiny je pouze v sobotu odpoledne,“ zdůraznil Gejdoš. Stejně jako loni bude Kozinec pro turisty otevřen přes celé léto až do konce září. Rozhlednu najdou turisté na vrchu Kozinci asi půldruhého kilometru severozápadně od Vidochova na hlavním silničním tahu z Prahy do Krkonoš. Pětapadesát metrů vysoký vysílač má ve výšce 33 metrů vyhlídkovou plošinu, ze které je za příznivého počasí vidět Krkonoše, Orlické hory, Ještědsko kozákovský hřbet i Zvičinu. (MFDnes/van, 24. 6. 2011)

Stovky lidí už znají svět z rozhledny Bohdanka (Kutnohorský deník, 14. 5. 2011)

Z vodojemu v Žernovníku bude rozhledna (Blanenský deník, 9. 5. 2011)


(Rakovnicko – turistické noviny, 2011)

Pražská zoo otevírá schody na rozhlednu (Pražský deník, 19. 3. 2011)


(MfD, 18. 3. 2011

Rozhledna v Hlohovci nabídne pohled na lednický areál i Pálavu

Hlohovec (Břeclavsko) – Výhled na Lednicko-valtický areál a také nedalekou oblast Pálavy by měla nabídnout patnáctimetrová rozhledna, kterou chce na Staré hoře ve Valtické pahorkatině postavit Hlohovec na Břeclavsku. Projekt přijde na tři miliony korun. Obec se na něj pokusí získat evropské dotace. ČTK to dnes řekla hlohovecká starostka Marie Michalicová. Pokud obec uspěje, mohla by začít výstavba v příštím roce. Objekt bude dřevěný, jeho projekt je už hotový. Svým válcovitým vzhledem připomíná jednu z neznámějších historických staveb areálu – věž Minaret ležící v parku lednického zámku. Objekt bude mít dvě vyhlídkové plošiny. Jeho umístění na Staré hoře, nejvyšším bodě Valtické pahorkatiny, zajistí kvalitní výhled do krajiny. Z věže si budou moci turisté prohlédnout i sousední přírodní památku Kamenica a historický objekt Rajstna. Podle Klubu přátel rozhleden je nyní na Moravě 85 vyhlídkových věží. Asi čtvrtina vznikla v uplynulých pěti letech, kdy nastal rozhlednový boom. Radnice do nich investují ve snaze přispět k oživení zájmu turistů o známé přírodní lokality. Nejnovější z věží stojí u Drnovic nedaleko Vyškova. (ČTK, 18. 3. 2011)

Olešnice novou rozhlednu zatím nepostaví, nesehnala na ni dotaci

Olešnice (Blanensko) – Olešnici na Blanensku se nepodařilo získat dotace na projekt výstavby 25 metrů vysoké rozhledny na tamních Kopaninách, které jsou nejvyšším vrchem jižní Moravy. Projekt za asi 2,5 milionu korun proto skončil v šuplíku. ČTK to dnes řekl tamní starosta Zdeněk Peša (KDU-ČSL). „Všechny dotační tituly, z nichž se dalo čerpat, jsou již vyčerpané. Pokud se nám ale časem podaří přeci jen dotace nebo sponzory získat, pustíme se do výstavby,“ uvedl starosta. Město si od projektu slibuje, že napomůže v rozvoji turistiky v nejsevernější části jižní Moravy. Věž ze dřeva a oceli by měla v budoucnu nahradit současnou devítimetrovou rozhlednu ve tvaru posedu. Ta by měla být přestěhována na jiné místo na Olešnicku. Kopaniny jsou největším lyžařským centrem na jižní Moravě. Vzniklo před lety ze staré a zanedbané sjezdovky. Zatímco v zimě na ni míří lyžaři, v létě po ní jezdí tzv. travní káry. Podle Klubu přátel rozhleden je nyní na Moravě 85 vyhlídkových věží. Asi čtvrtina vznikla v uplynulých pěti letech, kdy nastal rozhlednový boom. Radnice do nich investují ve snaze přispět k oživení zájmu turistů o známé přírodní lokality. Nová věž se tyčí například v Drnovicích u Vyškova. Rozhledna by měla časem stát i v obnoveném lesoparku v Brně-Novém Lískovci. Nový vyhlídkový objekt se nyní buduje v Hostišové na Zlínsku. (ČTK, 15. 2. 2011)

rok 2010

Libereckou rozhlednu opraví za 63 milionů, pomohou peníze z Unie (MfDnes, 31. 12. 2010)


Mikroregion Babí lom chce na Kyjovsku vybudovat novou rozhlednu

Strážovice (Hodonínsko) – Mikroregion Babí lom na Kyjovsku se chce v příštím roce pustit do stavby 25 metrů vysoké rozhledny na Strážovickém vrchu, který turistům představí Ždánický les a vrchovinu Chřiby. Projekt přijde na šest milionů korun. Dokumentace k němu vznikla již před třemi roky. Obce zatím marně shánějí peníze. Doufají, že uspějí s žádostí o evropské dotace. ČTK to dnes řekl starosta Strážovic Vladimír Ždánský. Původně se na projektu mělo podílet i slovenské sdružení obcí Biela hora. Ze záměru ale sešlo. Mikroregion Babí lom proto hledá nové partnery na Slovensku. Záměrem je vybudovat dvě rozhledny, z nichž budou moci turisté obdivovat přírodní krásy jihovýchodní Moravy a západního Slovenska. Přeshraniční projekt by měl mít podle tvůrců projektu větší šance na získání evropských dotací. Strážovická rozhledna by měla být dřevěná. Za hezkého počasí by z ní měla být vidět Vídeň předhůří Alp. Tyčit by se měla nedaleko místa, kde před mnoha lety již vyhlídková věž stála. V okolí věže chtějí obce vybudovat trasu pro běžkaře. Na jihu Moravy je podle internetové stránky Klubu přátel rozhleden 33 vyhlídkových věží. Z nich 14 bylo postaveno v uplynulých pěti letech. Každý projekt představoval investici od 2,5 do pěti milionů korun. Mnohé z nich vznikly v oblasti Moravského krasu, na Brněnsku a na Moravském Slovácku. (ČTK, 16. 12. 2010)

Klub přátel rozhleden na Peruci (iPeruc, 1. 11. 2010)

O důvod víc šplhat do Orlických hor, na Anenském vrchu se otevírá rozhledna (iDnes, 27. 10. 2010)


(Deník, 26. 10. 2010)

Kam na výlet: Rozhledny na Jičínsku (Jičínský Deník, 15. 7. 2010)

Strážci horských majáků (MF Plus, 25-26/2010)

Populární podkrkonošská rozhledna se točí
Turisté mohou po 25 letech využít otáčivé kopule rozhledny na Raisově chatě na Zvičině v Podkrkonoší ZVIČINA Lidé, kteří vystoupají k Raisově chatě na Zvičině, se mohou po desítkách let opět rozhlédnout z její otáčivé kopule. Provozovatel známé turistické „občerstvovny“ vyměnil skleněná okna, opravil otočný mechanismus a kdysi populární podkrkonošskou rozhlednu od letošní letní sezony opět zpřístupnil veřejnosti. „Rozhledna byla uzavřena nejméně pětadvacet let. S opravami jsme začali vloni a letos jsme do ní pustili první turisty. Jediné, co nám zatím chybí, je dalekohled. Ale i ten se určitě pokusíme sehnat,“ uvedl provozovatel Raisovy chaty Tomáš Stuchlík. Turisté mohou nově otevřenou rozhlednu na Zvičině navštívit vždy od středy do nedělemezi 11 a 22 hodinou, kdy je Raisova chata v provozu. Vstup do otočné kopule stojí 20 korun. „Rozhledna bude přístupná minimálně od června do září, kdy bude otevřená restaurace,“ informoval Stuchlík. Za dlouhé uzavření rozhledny na střeše Raisovy chaty mohl především její špatný technický stav, ale svoji roli určitě sehrálo i to, že ji na severu dávno přerostl vysoký les, který brání ve výhledu na nejatraktivnější panorama Krkonoš. „Ale směrem na Hradec Králové, Liberec nebo Miletín stále vidět je, a tak její opětovné otevření určitě smysl má,“ tvrdí Stuchlík. Zvičina svojí nadmořskou výškou 671 metrů a především výraznou výškovou převahou nad okolím dominuje celému Podkrkonoší. Od roku 1706 její siluetu dotvářel jen kostelík zasvěcený svatému Janu Nepomuckému. Turisté se o vrchol Zvičiny začali více zajímat až koncem 19. století. To podnítilo místního hospodáře Josefa MacákaPatzelta, aby na svém pozemku v roce 1891 postavil jednoduchý dřevěný hostinec. V roce 1900 získal vrcholovou chatu do svého majetku Klub českých turistů a začal ji rozšiřovat a zvelebovat. Na vyhlídkovou věž s unikátní otáčivou prosklenou nástavbou mohli první zájemci vystoupat v roce 1926.
Na Kozinci je otevřeno jen v sobotu odpoledne
Milovníci dalekých výhledů mohou přes léto rovněž navštívit rozhlednu na Kozinci nad obcí Vidochov u Nové Paky, která sice stojí už šest let, ale turistům byla zpřístupněna teprve vloni. Konstrukce s vyhlídkovou plošinou totiž patří jednomu z mobilních operátorů a dlouho ji neměl kdo provozovat. Průlom nastal až ve chvíli, kdy se na pronájmu vysílače dohodl smajitelem celostátní Klub přátel rozhleden. „Plný kruhový rozhled z Kozince s výhledem na Sněžku je opravdu parádní. Proto budeme i letos rozhlednu vlastními silami provozovat každou sobotu od 12 do 17 hodin,“ informoval místopředseda klubu Pavel Gejdoš. Na rozdíl od loňska ale nebude Kozinec otevřen jen do poloviny, ale až do konce září. „Vloni na vyhlídkovou plošinu vystoupalo asi 300 dospělých a 150 dětí,“ dodal Gejdoš. Rozhlednu najdou zájemci na vrchu Kozinci asi půldruhého kilometru severozápadně od Vidochova na hlavním silničním tahu z Prahy do Krkonoš. Pětapadesát metrů vysoký ocelový vysílač má ve výšce 33 metrů vyhlídkovou plošinu, ze které jsou za příznivého počasí vidět Krkonoše, Orlické hory, Ještědsko-kozákovský hřbet i Zvičina.
(Mladá fronta Dnes, 25. 6. 2010)

Rozhledna na Kozinci je od soboty v provozu (Jičínský deník, 8. 6. 2010)

Tobiášův vrch po několikaleté pauze otevírá brány (Rakovnický deník, 21. 5. 2010)

Rozhledna na Tobiášově vrchu na Rakovnicku se otevírá turistům
Jesenice (Rakovnicko) – Rozhledna na svahu Tobiášova vrchu mezi Hořovičkami a Jesenicí na Rakovnicku se v sobotu po tříleté pauze otevře turistům. Na návštěvníky čekají kromě zajímavého výhledu turistické známky, pohlednice rozhledny a pamětní razítko, sdělil ČTK místopředseda Klubu přátel rozhleden Pavel Gejdoš. Rozhledna byla otevřena 1. července 1999. Kvůli nedostatku financí na provoz vyhlídky ji však v polovině roku 2007 tehdejší provozovatel, rakovnické muzeum, uzavřel. Novým provozovatelem je Klub přátel rozhleden, který se dohodl s vlastníkem na nájmu, a věž tak bude v sezoně opět přístupná pro turisty. Až do konce září bude otevřena každou sobotu od 11:00 do 16:00 a během prázdninových měsíců do 17:00. V neděli a ve všední dny bude i nadále uzavřena. Tobiášův vrch je vzdálen necelé dva kilometry od známé jesenické křižovatky, kde se protínají silniční tahy Praha-Karlovy Vary a Žatec-Plzeň. Když se na severozápadním úpatí Tobiášova vrchu rozhodli mobilní operátoři v roce 1998 postavit v nadmořské výšce 484 metrů moderní telekomunikační věž, vymínil si tehdejší rakovnický okresní úřad, že musí mít i turistický vyhlídkový ochoz. Zhruba 48 metrů vysokou věž postavila v roce 1999 společnost Eurotel, nyní Telefónica O2, umístění antén umožňuje i dalším provozovatelům mobilních telefonních sítí. Přístup je možný například od jesenické křižovatky, odkud je rozhledna viditelná. K věži vede i zelená a modrá turistická značka. Z rozhledny je vidět Jesenická a Rakovnická pahorkatina, pohoří Džbán, Krušné a Doupovské hory. Rozhled na jih je zčásti omezen jehličnatým lesem. Na ochoze jsou pro snazší orientaci při výhledu umístěny informační tabule. (ČTK, 21. 5. 2010)

Na Blanensku bude stát nejvyšší klasická rozhledna na Moravě (ČTK, 10. 5. 2010)


(Turista, květen 2010)

Tipy na nejzajímavější rozhledny v Česku (Týden.cz, 27. 4. 2010)

Rozhledny stále rostou (NaKole.cz, 10. 4. 2010)

Javorník u Hodonína postavil se slovenskými obcemi rozhlednu
Javorník (Hodonínsko) – Novou turistickou atrakcí Javorníku na Hodonínsku je dvacetimetrová rozhledna, jejíž výstavba přišla koncem loňského roku na zhruba 1,6 milionu korun. Vyhlídkové věže postavily také nedaleké slovenské obce Brestová a město Myjava. Tyčí se nad starou obchodní cestou, která spojovala Moravu a Uhry. ČTK to dnes řekl javornický starosta Jan Hozák. Vybudování rozhleden spolufinancovala Evropská unie. Projekt přišel na bezmála pět milionů korun a měl by napomoci k rozvoji turistického ruchu na Moravském Slovácku a nedalekém Myjavsku. Rozhledny stojí tak, že by za pěkného počasí měli vidět turisté dalekohledem z jedné na druhou. Věž v Javorníku stojí na vrchu Drahy. Nabízí pohled na údolí říčky Veličky, přilehlé Buchlovské vrchy a kopcovitou krajinu Chřibů. Vyhlídková věž v Javorníku je trvale přístupná. Na její vrchol vede sto schodů. Stavba je celá ze dřeva a je ukotvena lany. Obec pod ní vybuduje odpočinkové místo. Podle Klubu přátel rozhleden je nyní na jižní Moravě 32 vyhlídkových věží. Asi třetina vznikla v uplynulých pěti letech, kdy nastal na jihu Moravy „rozhlednový boom“. Nyní se plánuje stavba deseti dalších věží, měly by stát například u Drnovic či Olšan na Vyškovsku nebo v lesoparku v Brně-Novém Lískovci. (ČTK, 30. 3. 2010)

Hustopeče postaví rozhlednu ve svých mandloňových sadech
Hustopeče (Břeclavsko) – Hustopeče postaví rozhlednu ve svých mandloňových sadech, které jsou jednou z největších botanických rarit na Moravě. Stát by měla do příštího jara. V dubnu a květnu nabídne turistům pohled na záplavu růžově kvetoucích mandloní, řekl dnes ČTK hustopečský místostarosta Libor Sadílek. Projekt přijde na asi čtyři miliony korun. Rozhledna bude asi 15 metrů vysoká. Vyrobena bude z oceli a dřeva a bude mít dvě vyhlídkové terasy. Záměr počítá s tím, že k ní v sadech vznikne i mandloňová stezka pro turisty. Mandloně pocházejí z Asie. Vyžadují teplo a v Evropě se proto pěstují především ve Středomoří. V Hustopečích se mandloňové sady rozkládají na čtyřech hektarech. Hrozila jim likvidace, ale město je zachránilo, aby z nich udělalo turistickou atrakci. Mandloně kdysi patřily čokoládovnám Zora Olomouc, které později převzala skupina Nestlé. Obě firmy z nich získávaly pro své cukrovinky mandle. Sady osiřely před lety poté, co jejich majitel rozhodl, že pěstování mandloní je pro něj neefektivní. O získání sadů usilovala hustopečská radnice 12 let. Loni uspěla. „Mandle sklízet nebudeme. Je to neefektivní. Mohou je ale ochutnat turisté, kteří do našich sadů zavítají,“ dodal Sadílek. Podle Klubu přátel rozhleden je nyní na jižní Moravě 32 vyhlídkových věží. Asi třetina vznikla v uplynulých pěti letech, kdy nastal na jihu Moravy rozhlednový boom. Nyní se plánuje stavba deseti dalších věží, měly by stát například u Drnovic či Olšan na Vyškovsku nebo v lesoparku v Brně-Novém Lískovci. Více informací o rozhlednách je na stránkách klubu http://rozhledny.wz.cz. (ČTK, 16. 3. 2010)

Nová rozhledna v Olešnici nahradí posed (Blanenský deník dle ČTK, 5. 3. 2010)

V Olešnici vznikne nad lyžařským centrem mohutná rozhledna
Olešnice (Blanensko) – Na vrchu Kopaniny v Olešnici na Blanensku, které jsou hlavním lyžařským centrem jižní Moravy, vznikne nová rozhledna. Vysoká bude asi 25 metrů. Půjde o moderní objekt ze dřeva a oceli, který nahradí současnou devítimetrovou rozhlednu ve tvaru posedu. ČTK to dnes řekl olešnický starosta Zdeněk Peša. Náklady se teprve vyčíslují. Sjezdovka na Kopaninách byla ještě před několika lety zanedbaným svahem. Pak ale město našlo soukromého investora. Za 35 milionů korun byl celý areál v roce 2006 zmodernizován. Nyní je největším zařízením svého druhu na jižní Moravě. Při modernizaci svahu vznikla i vyhlídková věž. Je trvale přístupná. Ročně ji navštíví tisíce turistů. Jejich zástupy nepolevují ani v létě, kdy po svahu jezdí travní káry. „Starou rozhlednu rozmontujeme a umístíme na jiné místo. Máme vyhlédnuty dvě lokality,“ uvedl starosta. Na záměru spolupracuje město s provozovatelem svahu. Pokusí se na něj získat dotace. Podle Klubu přátel rozhleden je nyní na jižní Moravě 32 vyhlídkových věží. Asi třetina vznikla v uplynulých pěti letech, kdy nastal na jihu Moravy rozhlednový boom. Nyní se plánuje stavba deseti věží. Některé jsou těsně před dokončením. Klub usiluje o dokončení pozorovatelny v Křepicích, a to na návrší, odkud v roce 1945 maršál Rodion Malinovský řídil osvobození Brna. Obce plánují stavby rozhleden například u Drnovic či Olšan na Vyškovsku a v Hustopečích na Břeclavsku. Věž by měla stát i v obnoveném lesoparku v Brně-Novém Lískovci. Více informací o rozhlednách je na stránkách klubu http://rozhledny.wz.cz. (ČTK, 4. 3. 2010)

Nově postavená rozhledna u Radejčína hledá správce (Ústecký deník, 23. 2. 2010)

Nad Litoměřicemi se turistům znovu otevře rozhledna

Litoměřice – Turistům začne od začátku února opět sloužit rozhledna na Mostné hoře nad Litoměřicemi, která je v současné době uzavřená. Mediální zástupkyně litoměřické radnice Eva Břeňová dnes ČTK informovala, že majitel rozhledny uzavřel smlouvu s novým provozovatelem objektu, který slíbil rozhlednu opět zpřístupnit. Rozhledna je součástí zdejší restaurace, ale dosavadní provozovatel ji nechtěl veřejnosti zpřístupnit. Břeňová řekla, že se radnice proto snažila spolu s Klubu přátel rozhleden tento stav změnit, podařilo se to až nyní. „Provedeme nejnutnější úpravy tak, aby vstup byl bezpečný. Výtěžek ze vstupného poté hodlám investovat do údržby,“ tvrdí nový provozovatel objektu Karel Svoboda. Město se s provozovatelem dohodlo, že mu sem pomůže zajistit i turisty. „Plánujeme, že na Mostnou horu začne jezdit výletní vláček, který sem bude z centra vozit turisty mající zájem o naše rozhledny, tedy Kalich, Mostnou horu a biskupskou věž, na jejímž zpřístupnění veřejnosti v těchto dnech se zástupci diecéze pracujeme,“ uvedl místostarosta Litoměřic Jaroslav Tvrdík Zděná rozhledna na Mostné hoře se nachází ve 272 metrech nad mořem. Věž je vysoká 20 metrů, vyhlídková plošina měří 16 metrů. Věž s restaurací zde fungují od roku 1910. (ČTK, 12. 1. 2010)

rok 2009

Na Hodonínsku se naskytl rozhled z „těžní věže“ (MF Dnes JM, 5. 12. 2009)

Svatý Linhart a Goethova vyhlídka by mohly být k mání (Karlovarský Deník, 7. 10. 2009)

Milovníci výšek na Kozinci (Jičínský+Krkonošský Deník, 29. 6. 2009)

V kraji otevřou další rozhledny

SVĚT Z PTAČÍ PERSPEKTIVY V Královéhradeckém kraji letos přibudou dvě rozhledny. Zítra zpřístupní vyhlídkovou plošinu na vysílači na vrchu Kozinci u Nové Paky a příští středu zahájí provoz rozhledna na Hnědém vrchu v Peci pod Sněžkou, nejvyšší v Krkonoších. Hradec Králové – O prázdninách se budou moci návštěvníci Královéhradeckého kraje podívat do dálky z dalších dvou rozhleden. Už zítra se veřejnosti otevře rozhledna na Kozinci u Nové Paky a příští středu zahájí provoz rozhledna na Hnědém vrchu v Peci pod Sněžkou, nejvyšší v Krkonoších. Zatímco peckou rozhlednu dokončili dělníci teprve před několika dny, rozhledna na Kozinci se vypíná nad obcí Vidochov už pět let. Přesto dosud nikdy turistům zpřístupněna nebyla. „Konstrukce s vyhlídkovou plošinou patří jednomu z mobilních operátorů. Uvažovali jsme o tom, že se budeme o provoz rozhledny starat. Ale někdo z ní asi měsíc po dokončení ukradl drahé světlo a majitel po nás chtěl, abychom ručili za veškeré vybavení. Na to jsme nemohli přistoupit,“ uvedl vidochovský starosta Jiří Brendl. Rozhledna prý stojí poměrně daleko od obce a radnice nemá lidi na zajištění pravidelných služeb. Provoz zajistí přátelé rozhleden Protože o zajištění provozu rozhledny neměly zájem ani jiné radnice v okolí či místní turistické kluby, byla vyhlídková plošina pět let zavřená. Až letos se na pronájmu vysílače s majitelem dohodl celostátní Klub přátel rozhleden. „Naším hlavním cílem je propagovat rozhledny jako objekty turistického zájmu. Proto jsme se složili na úhradu nákladů na zpřístupnění rozhledny, iniciovali jsme jednání s mobilním operátorem a našimi členy obsadili služby po dvanáct sobot v letní sezoně. Budeme proto velmi rádi, když se turisté přijedou z Kozince rozhlédnout,“ uvedl předseda Klubu přátel rozhleden Martin Špád. Rozhledna se nachází na vrchu Kozinci asi půldruhého kilometru severozápadně od Vidochova na pomezí Královéhradeckého a Libereckého kraje. Pětapadesát metrů vysoký ocelový vysílač má ve výšce 33 metrů vyhlídkovou plošinu, ze které jsou za příznivého počasí vidět Krkonoše, Orlické hory, Ještědsko-kozákovský hřbet i Zvičina. Turisté se k rozhledně dostanou po zelené turistické značce ze železniční zastávky Nová Paka-město nebo ze stanice Horka u Staré Paky. Nejbližší vlakovou zastávkou je Levínská Olešnice na trati Pardubice -Liberec. Motoristé mohou zaparkovat auto na odstavné ploše u hlavní silnice z Nové Paky do Trutnova. Od parkoviště je to k rozhledně na Kozinci necelý kilometr lesem. Vyhlídková plošina bude pro veřejnost otevřena od 27. června do 12. září vždy o sobotách od 12 do 17 hodin. „Turisté budou moci na Kozinci získat pamětní razítko do záznamníku Rozhledník či do cestovní knihy. Nebudou chybět ani pohlednice z celostátní žluté sběratelské série Rozhledny ČR,“ dodal místopředseda klubu Pavel Gejdoš.
(Mladá fronta Dnes, 26. 6. 2009)

Všechno je relativní – K věci
Rozhledna na Kozinci u Vidochova na Novopacku byla pět let zavřená, protože se nenašel nikdo, kdo by zajistil její provoz. Vidochovská radnice o tom sice zpočátku uvažovala, ale nakonec to vzdala i ona. Mimo jiné také proto, že rozhledna stojí asi půldruhého kilometru od obce, což je podle starosty poměrně daleko. Museli přijít až nadšenci z republikového Klubu přátel rozhleden, kteří se ze svého složili na nájemné a každou prázdninovou sobotu budou kvůli zajištění služeb na Kozinec dojíždět třeba až z Brna nebo z Prahy. Pokud se jim podaří rozhlednu přes léto bez problémů oživit, bude zajímavé sledovat, jestli se vidochovská radnice nechytí za nos, nezmění svůj výklad pojmu „poměrně daleko“ a nezačne největší turistickou atrakci v okolí přece jen provozovat sama.
Ivan Truhlička, redaktor MF DNES (MFD, 26. 6. 2009)

Zoo má nový turistický bonbónek – dřevěnou rozhlednu (Lidovky, 13. června 2009)

Pražská zoo dnes otevřela dřevěnou rozhlednu (ČTK, 13. 6. 2009)

 


(Lidové noviny, 4. 5. 2009)

(Lidové noviny, 19. 1. 2009) – text na Lidovky.cz