KRONIKA AKCÍ 2019

97. setkání KPR – Na rypadlo Bagger 1452, věže Görlitz (bez Landeskrone)

sobota 5. října 2019

Na nádraží v Liberci se nás pro nepřízeň schází 8 z původně přihlášených 13. Vzhledem k dešti bez valné vyhlídky na zlepšení nejprve hlasujeme o úpravě programu. Namísto dopravy vlakem volíme cestu 2 osobními auty – je to rychlejší, levnější a méně zmokneme. Rypadlo u městečka Hagenwerder v programu ponecháváme. Nakonec déšť, pomineme-li osobní nepohodlí, příliš nevadil, protože nejvyšší část rypadla stejně není přístupná a ze středních plošin je výhled lokální.  Zajímavý ten kolos  rozhodně je a doporučujeme jej navštívit. Bagger otvíral až v půl 11, tak jsem ještě cestou zařadili návštěvu Zittau (Žitavy) – procházku centrem kolem  radnice, solnice, květinových hodin a zvonkohry  zakončený výstupem na věž kostela Johanniskirche. Odpoledne jsme pak strávili v Görlitzu (Zhořelci) prohlídkou několika místních věží: Reichenbacher Turm , Rathausturm, Nikolaiturm a Dicker Turm. Trochu jsme při prohlídkách bojovali s němčinou nemaje s sebou žádného němčináře a průvodce hovořící anglicky nás doprovázel jen na 2 věžích. Program byl nabitý, na jídlo jsme se dostali až po návratu v Liberci.                                                                    (akce: Petra L., FOTO Jarda F. + Rozhlednář č.49/2019)


96. setkání KPR – letiště Čáslav

pátek 20. září 2019

Po srazu před letištní branou jedeme autobusem po areálu letiště. Pro velký zájem asi 40 lidí se dělíme na 2 skupiny a na střídačku navštěvujeme řídící věž letiště se zajímavým výkladem k plánování letového provozu, meteorologické službě a vlastním řízením letového provozu, a dále hangár, kde prohlížíme alky a gripeny. Návštěvu zakončujeme u vystaveného historického Migu 21. Někteří se pak přesouvají do Čáslavi na společný oběd a návštěvu věže kostela sv. Petra a Pavla. Počasí výhledům tentokrát přálo, dohlednost byla výborná.         (akce: Tomáš B., FOTO Jarda F. + Rozhlednář č.49/2019)


95. setkání KPR – Zeměměřičská věž v Praze na Ládví

středa 10. července 2019

Odpoledne v 17. hodin za pěkného slunečného počasí se scházíme v lesíku Ďáblického háje a po dvou skupinkách lezeme na starou geodetickou věž, na níž nám dojednal vstup Jarda F. Výhledy některými směry jsou sice trochu zakryty stromy, ale na centrum Prahy je pohled nádherný a výhled je i na kopce ve Středohoří. Kromě objektů v Praze rozlišujeme např. Kladno a kopce Českého Středohoří jako Milou, Hradišťany, Milešovku, Říp a Sedlo, na obzoru jsou patrné i Krušné hory. V Praze pak identifikujeme věž ve Kbelích, jen Doubravkou si nejsme jisti.       (akce: Jarda F., FOTO Dana V. – pouze zde)


94. setkání KPR – 11. členská schůze – Mariánské Lázně

sobota 13. dubna 2019

Na výroční schůzi do hotelu Krakonoš v Mariánských Lázních se sjíždíme v počtu 51 členů + 2 dětí. Někteří ještě dopoledne navštěvují blízkou Hameliku, jiní Boheminium – čtvrtý největší park miniatur staveb v Evropě, ve kterém jsou mezi 75 modely k vidění např. Poledník, Minaret v Lednici, Krásno, Černá věž v Budějovicích, katedrála sv. Bartoloměje v Plzni. Na schůzi jsou rozdávány výroční butony a propisky, je možné zakoupit a nechat si podepsat novou knihu Rozhledny České republiky autorů Jaroslava Fábery a Aleše Krále. Bonusem letošní schůze je sobotní návštěva věže hotelu Kamzík (stále v rekonstrukci) a Chlumu sv. Máří a nedělní návštěva Goethovy vyhlídky, která je čerstvě po rekonstrukci a v květnu se otevře veřejnosti. V sobotu počasí ač velmi chladné výhledům jak takž přálo, zato v neděli jsme vyhlíželi do sněhové přeháňky.                   (text: Petra L., FOTO Jarda F. + Rozhlednář č.48/2019)


93. setkání KPR – Návštěva kopule Národního muzea v Praze 

úterý 26. března 2019

Několik členů KPR se sešlo na další z pražských akcí dojednaných Jaroslavem F., a to prohlídkou kopule nově zrekonstruovaného Národního muzea. Počasí výhledům přálo. Výhled byl nádherný, kruhový, neotvíratelnými okny, ve kterých se trochu zrcadlilo slunce a osvětlení prostoru. Václavské náměstí jako na dlani, krásně byl vidět byl Petřín, Pražský hrad i Žižkovský vysílač. Pod námi byla krásná barevně prosklená kupole, která se nachází nad nádvořím s hlavními schodišti historické budovy. Po prohlídce jsme někteří zakončili v pro nás již známé restauraci U staré pošty v Opletalově ulici.                                                                                         (akce + FOTO Jarda F. + Rozhlednář č.48/2019)


92. akce KPR – Křest knihy Rozhledny České republiky ve vodárenské věži Letná

čtvrtek 21. března 2019

Pozvánky na křest byly rozeslány po různu všemi směry. Ve čtvrtek dne 21. 3. 2019, na První jarní den, se dostavilo asi 50 lidí. Křest nové knihy o rozhlednách autorů Jaroslava Fábery a Aleše Krále (Ziky) probíhal od 17 hod. v atriu Domu dětí a mládeže Praha 7 (DDM) u vodárenské věže na Letné.

Po zaznění úvodních fanfár se uskutečnil křest turistické vizitky vodárenské věže, který provedl pan Mgr. Marcel Goetz z Pohádkového království a Mapcentra České Budějovice – přípitek březovou vodou – kmotr nějaký pán, který přišel na křest poslední.

Poté z reproduktoru již zazněla znělka – píseň „Rozhlédni se, člověče“, a pak se ujal slova moderátor a herec Josef Hervert, který uvedl vlastní křest nové knihy a dělal krátké rozhovory s autory a redaktorem nakladatelství Plot, které knihu vydalo a bude ji distribuovat. Jako kmotru knihy vybral moderátor také nějakou paní, přímo z ulice. Po přípitku byli ještě odměněni novou knihou přispěvatelé fotografiemi rozhleden do této knihy. Z přítomných Ing. Petr Z., Jozef Š. a Vladimír V., dalším byla kniha předána později osobně, byli to Mgr. Pavel G., Mgr. Alena N. a Jiří Š.

Křest se vydařil – kniha byla slavnostně uvedena do prodeje a poté byl i prodej na místě zahájen. Prodalo se 38 ks hned na místě a byla zde i autogramiáda autorů knihy.                                                                                                        (text: Jarda F. + Rozhlednář č.48/2019)


91. setkání KPR – Vernisáž a výstava Rozhledny ve věži 

středa 27. únor – neděle 21. dubna 2019

Ve středu 27. února v podvečer ve vodárenské věži v Praze na Letné v Domě dětí a mládeže Prahy 7 jsme uspořádali vernisáž výstavy k našemu prvnímu kulatému  jubileu – 10. výročí založení klubu. Pro veřejnost bylo vystaveno zhruba 170 modelů rozhleden a jiných věží – převážně papírových z dílny rozhlednového nadšence a modeláře pana Hobzíka. Dále byly k vidění i modely zapůjčené několika muzei – Havran, Vysoká, Stezka korunami stromů Lipno, Milíř u Vysoké nad Labem, původní model pražské Doubravy od architekta Martina Rajniše, perníková rozhledna v Chanovicích. Velký dřevěný skládací model bývalé Hýlačky si děti mohly samy sestavit, nebo rozebrat. Dále byly k vidění další artefakty ze světa rozhleden jako např. informace ze seriálu Rozhlédni se člověče, ukázky starých pohledů, průvodců a map, výběr z rozhlednářské literatury, sbírka žlutých pohlednic, ukázky rozhleden sousedních států a magnetek. Z promítaných 4 video prezentací zaujaly hlavně zahraniční rozhledny a vyhlídky. Přístupný byl i ochoz věže. Návštěvníci si mohli prověřit své znalosti v několika kvízech, nejzajímavější bylo asi rozpoznávání rozhleden podle stínu, pro děti ve variantě přiřadit stín ke správné věži. Akce se těšila hlavně ve své druhé polovině hojnému zájmu veřejnosti. Na výstavu chodili dokonce i zahraniční turisté. Nutno přiznat, že někteří pouze ze zvědavosti či omylem, ale někteří se skutečným zájmem o rozhledny. Na zdaru výstavy se podílelo 42 našich členů, kteří se ujali služeb při prodeji lístků a suvenýrů nebo dozoru.                                                                                         (text a FOTO Jarda F. + Rozhlednář č.48/2019)


90. setkání KPR – Novoroční vycházka 2019  

sobota 5. ledna 2019

Letošní novoroční vycházku s názvem Na Tři krále na neznámou (?) pražskou rozhlednu připravil Zdeněk K. Vyrážíme z Nových Butovic kolem pomníku Dukelským hrdinům a Trifota k retenční nádrži Asuán na Prokopském potoce a přes Novou Ves k horní hraně Dalejského údolí. Po hraně postupujeme přes stezky, trávníčky, hájky a bahno směrem do Řeporyjí. Cestou si vychutnáváme netradiční výhledy, krásně a jasně je např. vidět komín malešické spalovny. Do údolí scházíme u zříceniny Trunečkova mlýna. V Řeporyjích navštěvujeme zahradu Dubec, kde kromě jiných zajímavých sochařských děl je i cíl naší cesty – jedna z kovových rozhleden sochaře Sušky, bohužel zavřená. Po telefonátech několika členů je nakonec úspěšný Vladimír V. a správce zahrady nám přichází rozhlednu otevřít. V místě pak zahajujeme novou sezónu novoročním přípitkem. Překvapením je příchod pana Sušky, který nás zve na prohlídku ateliéru, kde akorát dokončují přípravu na vernisáž. Prohlížíme tak další nápadité skulptury jak kovové, tak dřevěné. Promrzlí a hladoví akci zakončujeme v Pivovaru Řeporyje.  (akce: Zdeněk K., FOTO Dana V. + Rozhlednář č.48/2019)