KRONIKA AKCÍ 2017

82. setkání KPR – věž Místodržitelského letohrádku v pražské Stromovce

pátek 6. října 2017

V pátek 6.10. jsme se sešli v počtu 19 osob, z toho 2 nečlenové klubu. Na věž jsme vystoupali ve dvou skupinách za doprovodu pana správce budovy. Počasí se celkem povedlo a výhled byl kupodivu téměř kruhový. Když sestoupila druhá skupina z věže, ujala se nás paní vedoucí a řekla nám něco z historie i současnosti budovy i toho, co je v ní. Ochotně odpovídala na všechny naše všetečné dotazy a udělala nám malou exkurzi po jednotlivých pracovištích.
Po této akci jsme ještě poseděli v restauraci „U mě dobrý“, kde jsme poklábosili o rozhlednových novinkách a kdo kde trávil svou dovolenou. Po akci, která se nesla ve velice příjemné atmosféře, jsme se rozešli k domovům už za tmy.      (zorganizoval + FOTO Jarda F, více z této velmi zajímavé akce a historie objektu – Rozhlednář č.43/2017)


81. setkání KPR – toulky v okolí Králického Sněžníku  

pátek 22. – neděle 24. září 2017

Vzhledem k opravdu mizernému počasí se nás 6 přišedších nadšenců uchyluje k radikální změně programu a namísto sobotního výšlapu na Kralický Sněžník volíme z části odpočinek v místě ubytování  – Dolní Moravě, z části autovýlet po rozhlednách Klodska. Kvůli mlze a dešti upřednostňujeme věže dostupnější a s horší dohledností. Zlézáme rozhlednu u rekreační nádrže obci Stara Morawa, dále Jawornik Wielki, Czarnu Góru – tu lanovou, Wapniarku u obce Želazno a závěrem už za šera dřevěnou věž na rašeliništi Czarne Bagno pod Zielencem. Cestou zastavujeme  v Klodsku v krásném parku miniaturních staveb Minieuroland. V neděli i přes mlhavé  počasí a místy déšť plníme rozhlednový program výstupem na Klepý a výjezdem lanovkou na  Stezku v oblacích.                                    (zorganizovala Petra L., více o akci a foto v Rozhlednáři č.43/2017)


80. setkání KPR – Open House v Praze 

sobota 13. května 2017

Společně navštěvujeme budovu Filadelfie na Praze 4, skleněnou kopuli na Ministerstvu průmyslu a obchodu a telekomunikační věž Cetin na Žižkově. Díky  Jardovi F., který nám zarezervoval společné vstupy a hlavně bez čekání.    (akce a FOTO Jarda F., Rozhlednář č.41/2017)


79. setkání KPR – 10. zájezd Viva Schengen – Maďarsko  

sobota 6. – pondělí 8. května 2017

Po dvojnásobném odkladu tohoto zájezdu a téměř nekonečné přípravě, zajišťování dopravy a ubytování, se scházíme v sobotu 6. května 2017 v 6:45 u Janáčkova divadla v Brně. Odtud byl totiž stanoven odjezd do Maďarska. Všichni účastníci přišli včas, autobus také přijel načas, a tak jsme mohli v 7:00 vyrazit směr dálnice D2, přes Slovensko do Maďarska. Za Bratislavou, u benzinové stanice OMV, si ještě přistoupili další účastníci, bývalý člen KPR s rodinou. Pak už jsme pokračovali na naše první rozhlednové zastavení.                                                            (Více Rozhlednář č.41/2017, zorganizoval a FOTO z akce Jarda F.)

        


78. setkání KPR – Rozhledny okolí Drážďan  II.

sobota 22. dubna 2017 

Za poměrně lezavého i když slunečného dubnového počasí vyrážíme na vycházku po třech rozhlednách v městečku Weinböhla: romantickou Friedensturm, klasickou König Albert Turm a torzo věže Wartturm s vyhlídkovou terasou nad místními vinicemi. Na odpoledne se přesouváme do Radebeulu, kde část party upřednostňuje návštěvu Muzea Karla Maye a neúspěšně hledanou hospodu, zatímco zbytek party se šplhá už v teplém odpoledni na hranu kopce nad Labem k neopravené zavřené Bismarkově věži a o kus dále k zahradní stavbičce Zikkurat, která se ukazuje rovněž býti nepřístupnou. Zkoušíme ještě štěstí v nedaleké vesničce Boxdorf, kde se nalézá bývalý větrný mlýn. Je také zavřený a v místě nikdo, kdo by mohl mít klíče. Tak se pěkným údolíčkem vracíme k Labi a na vlak. Na nádraží ještě sledujeme parní vláčky.                 (Více Rozhlednář č.41/2017, zorganizovala Petra L., FOTO Jarda F.)

        


77. setkání KPR – Česká Třebová – členská schůze KPR  

sobota 1. dubna 2017 

Naše výroční jednání proběhlo v útulném prostředí restaurace Vavřínovy lázně. Po jednání se zájemci přesouvají k Lanškrounu na Nový zámek – přesněji na  jedinou  rohovou věž, která z celého rozsáhlého zámku zůstala spolu se sklepením dochována. Nezapomenutelným zážitkem byl výklad svérázné paní kastelánky. Před setměním stíháme ještě rozhledny Kypuš a Lanškounské rybníky.           (zápis z akce v Rozhlednáři č.41/2017 + FOTO Jarda F.)


76. setkání KPR – věž Kostela sv. Augustina, Brno  

čtvrtek 30. března 2017

Díky ochotě správy brněnského kostela sv. Augustina se nám podařilo na samém začátku zahájení její rekonstrukce vystoupat na dosud nikdy veřejnosti nepřístupnou věž s nádhernými výhledy na jihomoravskou metropoli. Funkcionalistický kostel v centru Masarykovy čtvrti na náměstí Míru vznikl v letech 1932–1934 podle projektu architekta Vladimíra Fischera. Zajímavý zážitek završilo posezení bývalých i současných brněnských členů KPR v jednom z malých pivovarů ve městě.     (akce: Pavel G., Rozhlednář č.41/2017)

  


75. setkání KPR – Čížovka, Vrchovina, Sychrov  

sobota 4. března 2017

O předjaří jsme se individuálně vydali v první den otevření na Čížovku, kde předal Pavel G. správci rozhledny nové pamětní razítko, které graficky ztvárnil. Poté se někteří vydali na nedávno postavenou vyhlídku v RelaxZone Vrchovina u Sychrova. Ač nevelká, ukázalo se, že na ní je možné z jednoho místa zároveň spatřit Trosky, Bezděz i Ještěd, což ze země ne. Před 13:00 už jsme se společně potkali na Sychrově, kde jsme díky ochotě vedení severočeského NPÚ shlédli do krajiny z jeho nejrůznějších zákoutí.               (akce: Pavel G., Rozhlednář č.41/2017)


74. setkání KPR – Návštěva architektonického studia Huť architektury 

čtvrtek 16. února 2017

Akci zorganizoval Jarda F. pro hrstku zájemců, zvědavých na zajímavé setkání s prof. arch. Martinem Rajnišem, autorem několika atypických dřevěných rozhleden s charakteristickým zavěšeným houpavým schodištěm. Debatovalo se o všem. Profesor řekl, že by chtěl, aby bylo v Česku rozhleden tisíc. Hanka D. zajistila slané zákusky v podobě rozhledny Stradonka, které přišli vhod k nabídnutému čaji.      (10 FOTEK Jarda F. – zápis pouze zde)


73. setkání KPR – Novoroční vycházka „Z Libně, přes Prosek do Vysočan“  

sobota 7. ledna 2017

V sobotu dne 7. 1. 2017, tedy již po „Třech králích“ jsme se sešli v hojném počtu 27 lidí u zastávky Bulovka v Libni. Tentokrát přišli i dvě členky Klubu přátel muzea hl. m. Prahy a dalších šest, kteří se o vycházce dozvěděli z webu muzea, plus tři příznivci KPR. Našich členů bylo 16.
Poté jsme se odebrali na vyhlídku Bílá skála. Bylo nasněženo, místy kluzko, foukal studený vítr a mrzlo. Dalším navštíveným místem byla vyhlídka Emy Destinové a výhled na město byl docela uspokojivý. Pak jsme pokračovali na vyhlídku Prosecké skály, kde už na nás čekali „mobilní“ Voříškovi, kteří se navzdory svým zdravotním potížím vycházky také účastnili. Rozhlédli jsme, následovalo skupinové foto, a pak díky většímu mrazu a studenému větru odchod. Kolem plánované bobové dráhy na Máchalce jsme jen prošli a spěchali přes park Podviní do teplíčka švejkovské restaurace U Brázdů, kde jsme měli rezervovaná místa.                                                                                                                   (zorganizoval + FOTO Jarda F., další FOTO Dana V, podrobněji Rozhlednář č.41/2017)