KRONIKA AKCÍ 2016

72. setkání KPR – Ládví, Podolí, Barrandovské terasy  

čtvrtek 15. prosince 2016

Začali jsme dopoledne na jedné z dosavadních 13. komnat rozhlednářů – měřičské věži na Ládví nad pražskýmí Kobylisy. Velké poděkování patří pánům ze Zeměměřičského úřadu, kteří nám to zcela výjimečně umožnili. Škoda jen, že tamní Vrcholové razítko nějaký blbec ukradl. Po poledni jsme pokračovali na návštěvu muzea vodárenství Podolské vodárny, kde jsme se zkušenou a milou paní průvodkyní, která nám dala takový pěkný vánoční dárek, završili po takřka 190 schodech prohlídku na tamním ochozu s výhledem zdaleka nejen na protější Císařskou louku, Ústředí ČSSZ či vrch Děvín. Závěrečnou třešinkou byly Barrandovké terasy, obrovské poděkování vyjadřuje organizátor Gep (a jistě nejen on) za to, že nám to majitel pan Dzikos a jeho lidé umožnili. A Ríša s Pavlem Z. zaslouží poděkování za zajištění potřebných bezpečnostních helem, KČT Mašinka za půjčení razítek. Bylo zajímavé zhlédnout stav při počínající rekonstrukci. Budeme moc držet palce a těšit se na to, jak to na skále nad Vltavou, kde se před lety producírovaly hvězdy stříbrného plátna jako Adina Mandlová či Oldřich Nový, bude vypadat snad již za dva či tři roky.                 (akce a text Pavel G., FOTO Jarda F., Rozhlednář č.40/2016)


71. setkání KPR – Drážďany  

sobota 3. září 2016

Společný vlakový výlet po třech rozhlednách a dalších věžích saského města nad Labem. Zhruba čtyř kilometrovou procházkou jsme obešli tři klasické rozhledny v jižní části města: Bismarkturm, Fichtenturn a Hoherstein  Turm. Poté jsme se přesunuli autobusem do centra, kde již byl volnější program a podle individuálního zájmu jsme zdolali některé z dalších městských a kostelních věží: Frauenkirche, Kreuzkirche, Hausmannsturm a velmi zajímavou Ernemannturm ve čtvrti Striesen. Na věž kostela Dreikönigskirche jsme se bohužel nepodívali, protože ho opravují.                 (akce a text Petra L., FOTO Jarda F., více Rozhlednář č.40/2016)


70. setkání KPR – Karlovarský kraj II

úterý 5. července 2016

Na počátku letních prázdnin jsme vyrazili na hned tři běžně nepřístupné věže v Karlovarském kraji. Nejprve jsme díky ochotě správy hradu Hartenberk Hřebeny mohli vystoupat na vlastní nebezpečí až na špičku tamní hradní věže se zajímavými výhledy. Poté díky dlouhodobé spolupráci gepa s panem Kristlíkem se přesvědčit, jak postoupily opravy Kamzíku v Mariánských Lázních a že výhled na Mariánky je sice kvůli nepochopitelné neochotě církevních majitelů lesa jakkoli jednat zarostlý, ovšem na sever je stále vidět hezky. A třešinkou na dortu byl výstup na jinak nepřístupný Chlum sv. Máří – s jehož majitelem místopředseda KPR spolupracuje (toto místo možná za rok zopakujeme pro další zájemce z řad členů KPR;-)). Počasí nám po celý den opravdu přálo.                                                                        (akce a text Pavel G., Rozhlednář č.39/2016)


69. setkání KPR – brigáda na rozhledně Prašivá  

sobota 16. dubna 2016

Čtrnáctka altruistů-statečných z řad KPR se sjela v jarní sobotu na chatu Prašivá v Beskydech, aby podpořili snahu chatařů Martina a Michala o obnovu zchátralé chaty a také mnoho let nepřístupné rozhledny na její střeše. Nejprve jsme obdivovali, co už se M+M s partou spolupracovníků vše podařilo, včetně zcela zrenovovaných interiérů, pak jsme se o dva měsíce dříve než veřejnost rozhlédli daleko do krajiny, ještě nekryté listím. Počasí výhledům opravdu přálo. Poté jsme již nasadili rukavice a pustili se do díla – část brousila a natírala špalety které zvenku okrášlí zábradlí na rozhledně (to nejhezčí na ní tedy bude z rukou KPR ;), další pomáhali obnovit studnu, sbírat kameny pro úpravu okolí, opravit nápojové zázemí či vybetonovat zásobovací nájezd do sklepa. Po dobře vykonané práci následovala vycházka na vyhlídku u vysílače, večerní povídání s chataři a nocleh na chatě s geniem loci. Druhý den mnohých patřil výletům po beskydských krásách a výhledech.   (akce a text Pavel G., Rozhlednář č.39/2016)


68. setkání KPR – 8. členská schůze (valná hromada) KPR  

sobota 9. ledna 2016

Místo jednání: Praha – Smíchov, Restaurace U Tučňáků. Přednesena zpráva o hospodaření a aktivitách KPR v roce 2015. Ing. Helena H. rezignovala na svou funkci ve výboru a odešla i z klubu. Na její místo ve výkonném výboru byl zvolen Ing. Petr Z., náhradníkem a poradcem Ing. Martin Š.-V. (zakládající první předseda). Diskuze mj. o plánovaných zájezdech a akcích.         (podrobná zpráva – Rozhlednář č.38/2016, foto Jarda F.)