KRONIKA AKCÍ 2014

62. setkání KPR – Společný výlet z Hostivaře na Chodov a rozloučení se starým rokem 2014  

neděle 28. prosince 2014

Na tradiční sváteční rozloučení se starým rokem a společnou pohodovou procházku se letos scházíme v neděli 28.12. 2014 v 11 hodin na nádraží Praha Hostivař. Hodně účastníků tak využívá pro Prahu málo tradiční dopravní prostředek – vlak. Asi dvacítka účastníků se odtud vydává pod vedením Vládi V. za poznáním zajímavostí Staré Hostivaře. Obdivujeme krásně upravený Toulcův dvůr, dům se zajímavými freskami života a smrti, starobylý kostelík s freskami uvnitř. Zavítali jsme i na hřbitov s hrobem významného politika Švehly. Prvním vrcholem výpravy se stává pozvání Vládi na zahradu jejich domku. Zde nás přivítal Vláďův tatínek a nabídl nám občerstvení. Výtečná vánočka a horký čaj s rumem přišly většině účastníků v jasném, ale mrazivém dni vhod. Ještě jednou děkujeme!
Další část vycházky vedla přes v poslední době hodně medializovanou lokalitu Trojmezí a Košík. Za pozoruhodných výhledů na Prahu pokračujeme přes Chodovec, kolem nové budovy archivu. Většina účastníků uvítala zastávku u „klikujícího“ autobusu Davida Černého, umístěného před sídlem Agrofertu.
Druhý vrchol vycházky nastal v OC Chodov výstupem na střechu objektu, sloužící jako parkoviště. Nám posloužila jako vyhlídkový bod na Prahu. Poté se již zbytek účastníků odebral do restaurace, kde jsme posezením zakončili vyhlídkový rok 2014.
Speciální poděkování adresujeme Vláďovi V. a jeho rodině za přípravu vycházky a především za občerstvení, které zatím nemělo na našich vycházkách obdobu.
(připravil Vladimír V., text: Richard K., foto: Jaroslav F. a Zdeněk J. – další v Rozhlednáři č.34/2015)


61. setkání KPR – Den otevřených dveří Goethovy vyhlídky – Karlovy Vary  

neděle 31. srpna 2014

Velká akce Klubu přátel rozhleden byla určena nejen členům, ale i nejširší veřejnosti. Díky ochotě náměstka karlovarského primátora P. Bursíka se podařilo na jeden den otevřít zájemcům poprvé po devíti letech výhled z rozhledny Goethova vyhlídka. Ranní mlhavé počasí se naštěstí umoudřilo a tak desítky Karlovaráků přišly zavzpomínat na mládí a romantiku tajemného místa a pokochat se stavebním uměním vídeňských architektů Felnera a Helmera. Jejich tvorbu představily informační panely.                                                                                                (akce: Pavel G., FOTO Jarda F., Rozhlednář č.32/2014)                                                                                                                                  DALŠÍ FOTO Lenka H. – Viva Schengen 7 + DOD Goethova vyhl.)


60. setkání KPR – Viva Schengen 7 – zájezd do Duryňska  

sobota 30. srpna 2014

Autobusový zájezd z Karlových Varů do oblasti Duryňského lesa na rozhlednu Altvaterturm Lehesten – kopii staré věže na Pradědu – a rozhledny Wiedeturm Blankenstein, Thüringer Warte Lauenstein, Leipziger Turm, Fröbelturm a Meuselbacher Kuppe. Účastnilo se celkem 44 výletníků, převážně členů KPR, sobotní počasí nám přálo. Přespali jsme v „Březovém háji“ pod rozhlednou Doubská hora/Aberg, kam jsme zamířili ráno.                                                                       (Pavel G. + Rozhlednář č.32/2014)                                                             DALŠÍ FOTO z akce Jarda F.)


59. setkání KPR – Špičák u České Lípy, Novozámecký rybník  

sobota 31. května 2014

Díky ochotě majitelů rozhledny na Špičáku u České Lípy jsme již podruhé v dějinách klubu vystoupali na její vrchol, s výhledem nejen na Máchův kraj, ale i vzdálenější místa včetně Ještědu. Dvacítka účastníků se podívala na střechu i ochoz. Výhledům oproti minulu opravdu přálo letní počasí. Poté se někteří přesunuli na zánovní rybniční vyhlídku u Novozámeckého rybníka u Zahrádek, s krásným průhledem na dva hrady – Jestřebí a Bezděz – v jedné ose.                          (akce a text Pavel G.)


58. setkání KPR – 6. členská schůze – Nová Ves  

sobota 12. a neděle 13. dubna 2014

Zbrusu nová rozhledna nad Novou Vsí (nabízející mimo jiné krásný pohled na masiv Jeseníků) u Dolní Moravice shlížela na naše setkání v blízké chatě Na vyhlídce. Sešlo se celkem 38 členů KPR. Zápis z členské schůze si přečtete v dalším Rozhlednáři. Po schůzování jsme „vydusali“ na Zámecký vrch nad Vrbnem s novou vyhlídkou na zříceníně Fürstenwalde. Poté jsme přejeli na zapadajícím sluncem ozářenou dřevěnou rozhlednu Na skalce u Holčovic – příjemnou ukázku, že se peníze EU dají využít i smyslupně a vkusně. V neděli byl volný program, v poledne jsme se ale sešli v Krnově, kde nás Jardou domluvená tamní místostarostka zavedla na opravenou radniční věž. Běžným turistům se otevře zřejmě od května.    (více o ČS – Rozhlednář č.31/2014, FOTO z akce Jarda F.)


57. setkání KPR – rozhledna Vlková II. (+KČT Žebrák)  

sobota 29. března 2014

Všichni zájemci o návštěvu loveckého pavilonu s rozhlednou v oboře Vlková se sešli u vchodu do obory. Při vybírání vstupného byla všem předána pamětní vstupenka do jinak nepřístupného prostoru obory. Přesně v 10:25 hod. nám syn majitele otevřel bránu a my jsme se vydali na cestu k chatě. Prohlédli jsme si krásně zařízenou loveckou chatu a vystoupali na plošinu vyhlídku. Počasí bylo slunečné, ale do dálky moc vidět nebylo, protože byl velký opar. Mimochodem z vyhlídky je vidět vykácenou částí lesa směrem na jihozápad, ostatní přilehlá část je zalesněna převyšujícími stromy. Po společném fotografování na slunečné straně chaty, jsme se vydali na cestu zpět ke kovové rozhledně na Ládví, kde měla většina návštěvníků zaparkovaná auta. Tam jsme se rozloučili a rozešli se každý po svém. Na vycházku byli pozváni všichni členové KPR, kterých se dostavilo 28; dále členové KČT Žebrák, kterých přišlo 13; ostatních neevidovaných (nečlenů) bylo 10 a dětí asi 4, ty ovšem zdarma. Byli pozváni i členové Klubu přátel muzea hl.m.P., nabídky ale nevyužili. Celkem tedy 51 platících účastníků. Organizátor akce, Jarda Fábera, z vybraného vstupného obdaroval 2 knihami 365 rozhleden majitele za umožnění vstupu do obory i chaty.                                                 (akce, text a FOTO Jarda F., Rozhlednář č.31/2014)