Aktuality O sdružení Projekty Plánované akce Kronika akcí Literatura Odkazy Kontakty
(Pozn. tento přehled vznikl za jediným účelem - aby nedocházelo k matení pojmů a dojmů)

TYPOLOGIE, KATEGORIZACE VYHLÍDKOVÝCH OBJEKTŮ

Vyhlídkový objekt (vytvořený lidskou činností) X přírodní vyhlídka (výhled je neupraven, např. z vrcholu holého kopce

  Navrhované dělení veřejně přístupných vyhlídkových objektů:

 • Hradní a zámecké věže
 • Městské historické věže - radniční, kostelní, školní...
 • Vyhlídkové střešní terasy a nástavby (např. Tančící dům, Dům pánů z Lipé)
 • Vyhlídkové altány a gloriety
 • Upravené přírodní vyhlídky - přírodní vyhlídka doplněná žebříme, schody, lávkou či zábradlím (např. Hlavatice, 9 skal, Belveder, atd)
 • Příležitostně, ale pravidelně přístupné (byť jen např. 1x ročně) vysílače, radary, vodárenské věže
 • Rozhledny - stavba vytvořená lidskou činností, primárně určená či dodatečně upravená k účelům rozhlížení, s vyhlídkovým prostorem umístěným alespoň několik metrů nad okolním terénem, přístupná široké veřejnosti (byť třeba jen v určitém časovém nebo historickém období).
  Pozn. Rozhledny jde pak dále dělit podle materiálu na zděné, kovové a dřevěné či mix, ale s typologií vyhl. objektů to nesouvisí.
 • "Rozhledničky" - stavby které splňují definici rozhledny, ale selský rozum nám jaksi brání je tam zařadit pro přílišnou nízkost či jen velmi lokální výhled (např. na rašeliniště) - např. Líně, Černohorská rašelina, Orlov, armypark Ořechov, ...
 • Příklad sporných-těžko zařaditelných objektů, témata k další diskuzi:

  - Hasištejn, Helfenburk u Bavorova, Choustník - klasické hradní věže, ale již od 30. let označované turisty za rozhlednu. Může fungovat takovéto "vydržení"? V kterém okamžiku přestane být věž stojící v hradním areálu vyhlídkovou hradní věží a stává se rozhlednou?

  - Věž Ševčínského dolu Příbram - městská věž či nezařaditelná? Vyplatí se kvůli zatím jediné takové stavbě v ČR vytvořit novou kategorii industriál?

  - Rajstna nad Valticemi. Proč nedaleký Minaret postavený zcela za stejným účelem je za rozhlednu považován a Rajstna, navíc na vyšší kotě, s delším výhledem, nikoli? Je štíhlý tvar nutnou podmínkou "rozhlédnovosti"?

  - Aichelburg nad Temným dolem - rozhledna, rozhlednička, hradní věž či vyhlídkový altán v úrovni terénu?

  - Vávrova lávka Cheb - lze za rozhlednu považovat (byť architektonicky zajímavý) objekt, který je doslova utopen v údolí, s výhledem jen na kus řeky, na všechny strany zacloněný kopci?

  - Fenomén „věže husových sborů“. Jsou to rozhledny? Když na chvíli pomineme fakt, že většinou nebývají veřejně přístupné, tak za jakým účelem bývají vůbec stavěny? K rozhlížení? Ke zvonění? Nebo jenom tak, aby ten kostel na sebe upozornil už do daleka?

  - Jak definovat tuto „přístupnost pro veřejnost“. Pokud se např. soukromý majitel domku s krásnou věžičkou na střeše nechá ukecat, aby tam jednorázově pustil skupinu nadšenců, kteří se slušně zují v jeho předsíni a přecupitají obývákem – stává se tím jeho věžička od tohoto okamžiku už navěky veřejnou rozhlednou? A je takový rozdíl, když se k témuž nechá "ukecat" armáda? A jde o „pravidelnou přístupnost“ v případě, že na takový objekt je možno se dostat jednou za rok při DED či muzejní noci?

  (Dle Hardyho polemiky upravil Gep)


  Zanedlouho se zde objeví odkaz na nové forum kde bude možno o kritériích i sporných objektech diskutovat ;)Napadá Vás ještě něco podstatného, co by se mělo v tomto souhrnu objevit? Pište na: kpr-info@centrum.cz